На початку нової хвилі захворюваності на COVID-19 рівень вакцинації в Україні є вкрай низьким порівняно з європейськими країнами. Ба більше, значна частина українців (56,5%) не збирається вакцинуватися в найближчій перспективі, а то й взагалі.
Про це свідчить соціологічне дослідження фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру політичної соціології.
Опитування показує частку вакцинованих від COVID-19 осіб, майже ідентичну з офіційною статистикою, – близько 18% дорослого населення країни. Однак низькі темпи вакцинації найближчим часом можуть ще більш пригальмуватися, якщо зважати на те, що понад 56% дорослого населення країни не планує робити щеплення в найближчій перспективі, йдеться у висновках соціологів.
Цікавий і той факт, що респонденти, які не хворіли на COVID-19, вакцинуються або планують вакцинуватися значно рідше, аніж ті, які перехворіли на коронавірус.
Відмову вакцинуватися українці найчастіше пояснюють начебто недостатньою надійністю вакцин. Також їх турбують можливі наслідки щеплення та нав’язування вакцинації владою. Приблизно третина не вірить у ефективність щеплення.
Стосовно основних аргументів «за» вакцинацію, то серед тих людей, які зробили щеплення чи планують зробити його у короткотерміновій перспективі, основним мотивом є бажання працювати у період посилення карантинних обмежень.
Як основний аргумент «за» вакцинацію це твердження обрали навіть більше людей, ніж безпечність та ефективність вакцини. Існують також відмінності у вікових групах. З віком потреба працювати в період локдауну зменшується, і для старших респондентів більшої ваги набирають рекомендації лікарів. Для молодих респондентів одним із найвагоміших аргументів є можливість виїзду за кордон.
Загалом, респонденти не підтримують запровадження обов’язкової вакцинації для всіх повнолітніх громадян. За виступають трохи більше 23% опитаних. Проти – майже 52%.
Водночас, коли мова йде про медичних працівників, то більше половини опитаних все ж виступають за обов’язковість вакцинації для цієї професійної групи. Ще 42% виступають за обов’язкову вакцинацію працівників освіти і 40% – для військовослужбовців та правоохоронців.
Респонденти, які самі хворіли або ймовірно хворіли на COVID-19, частіше виступають за обов’язковість вакцинації. Так, обов’язкова вакцинація всіх повнолітніх громадян підтримується 31,2% респондентів, які перехворіли (47,5% – проти), 56% підтримують обов’язкову вакцинацію медиків (26% – проти). 47% також підтримують вакцинацію освітян (32% – проти) і 43% – обов’язкову вакцинацію військових і правоохоронців (33% – проти).