fbpx

Чому з НМТ-2023 прибрали обов'язкову історію України, пояснили в Центрі оцінювання якості освіти

Суспільство 12:45, 23.01, 2023

У Національному мультипредметному тесті (НМТ) 2023, який через війну запровадили на заміну зовнішньому незалежному оцінюванню (ЗНО), обов’язковими будуть лише два предмети – українська мова та математика. Історію України, яка була третім обов’язковим предметом, прибрали зі списку – тепер її можна складати за бажанням. Таке рішення викликало резонанс у соціальних мережах.

На брифнгу в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) пояснили, чому історія Україні не є необхідним предметом для вступу, пише «Освіторія».

Пояснює Тетяна Вакуленко, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти:

– Рішення про два обов’язкові предмети, серед яких немає історії України, є надзвичайно складним. Маю зазначити, що саме українська мова та математика мають найвищу прогностичну валідність, тобто вони найкращим чином визначають потенційну успішність абітурієнта під час вступу до закладу вищої освіти. Саме тому ці предмети були визначені обов’язковими і тогоріч, і цьогоріч.

У процесі обговорення моделі вступу постійно точилися дискусії щодо обов’язковості історії України, адже ніхто не може підважити важливість цього предмета для громадян України, майбутніх вступників. Освітяни, управлінці наполягали на моделі вступної кампанії, яка передбачала три обов’язкові предмети й один — на вибір вступника.

Водночас такий підхід передбачав би або проходження всіх блоків НМТ учасниками в один день, або проходження оцінювань у два дні.

Минулого року наші тестові форми були недостатньо довгими, це не дозволило талановитим вступникам показати свої навчальні досягнення. Це, як ми бачимо, не завадило вступній кампанії, але тепер мало бути враховано. Тож цього року принциповим рішенням було збільшити кількість завдань у тестах. 

Завдання з трьох блоків НМТ учасники будуть виконувати 180 хвилин, тобто приблизно по 60 хвилин кожний блок.

Це адекватна тривалість тестування, яка, з одного боку, дозволить якнайкраще розділити вступників, а з другого — не буде непосильним викликом для учасників оцінювання. За умови включення до НМТ чотирьох блоків тривалість тесту була б довшою, що стало б доволі серйозним психологічним випробуванням для абітурієнтів.

Проведення тестів у два дні також розглядалося, але тут до уваги важливо взяти те, що збільшення кількості днів оцінювань посутньо впливає на зростання ризиків безпекових. Безпека учнів, вступників, студентів, педагогів була, є і буде пріоритетом для освітян під час вибору тих чи тих варіантів дій.

Саме ці чинники було взято до уваги, коли ухвалювалося рішення про те, що обов’язкових предметів НМТ буде два. Водночас прогнозуємо, що саме історію України оберуть більшість вступників. Важливо, що третій предмет НМТ є універсальним, тож абітурієнт, який отримає результат з історії України, зможе, як і минулого року, вступити і на умовні гуманітарні, і на умовні технічні спеціальності.

КУРС писав: НМТ-2023: якою буде вступна кампанія цього року

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: