У Франківську осів і працює центр реабілітації для людей з інвалідністю, який після початку повномасштабного вторгнення виїхав з Краматорська. Тепер це “Центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю “Донбас-Прикарпаття”.
Краматорський реабілітаційний центр мусив виїхати з рідного міста навесні 2022 року, розповідає його директорка Світлана Фоміна Вільному Радіо. Спочатку все обладнання власним коштом вивезли до Дніпра, згодом довелося ще двічі перевозити його по складах в інших містах. Відновити роботу центру вдалося лише восени.
“Їздили по всій країні, щоб знайти приміщення. Потім нам Івано-Франківська обласна рада надала приміщення і ми почали роботу”, — розповідає фахівчиня.
Нині установа має назву “Центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю “Донбас-Прикарпаття”. Будівлю, в яку вона переїхала, відремонтували та встановили там обладнання й інвентар, потрібний для роботи. У центру є стаціонарне відділення. З харчуванням, каже Світлана Фоміна, допомагають донори та міжнародні організації.
З пацієнтами тут працюють фахівці як із Краматорська, так і з Івано-Франківська. Дехто з персоналу залишився на Донеччині, аби доглядати за приміщенням центру.
“Основна частина спочатку була краматорці. Вони переїхали разом. Потім у зв’язку із непостійним фінансуванням центру декілька людей звільнилося. І (зараз працюють) десь близько 10 осіб з Краматорська, а інші 27 — вони вже франківські”, — каже директорка центру.
За послугами реабілітаційного центру можуть звернутися дорослі та діти з інвалідністю, а також бійці, які дістали поранень на фронті. Аби пройти курс, потрібно звернутися до центру.
“Людина може звернутись до нас і після збору документів може отримати направлення від департаменту соцзахисту. Це направлення буде електронне. Ми побачимо це в централізованій базі даних і зарахуємо людину”, — пояснює Світлана Фоміна.
Після цього фахівці спілкуються з пацієнтом та оглядають його, аби скласти індивідуальний план реабілітації. Згідно з ним люди з інвалідністю проходять курс реабілітації. Він безкоштовний та триває 30 днів.
“Сюди входить лікувальна фізкультура, лікувальні масажі, фізіотерапія, дуже багато апаратів, які відновлюють м’язи, рухи, суглоби; ерготерапія (реабілітаційний комплекс для людей з порушенням психічних або фізичних функцій, — ред.), психолог обов’язково, техніка мовлення — це для людей після інсульту”, — зазначає директорка центру.
Зараз, каже директорка, до фахівців центру вже є черга з 50 людей, а спочатку багато хто навіть не знав, що допомогу можна отримати безкоштовно.
“Коли ми приїхали в Івано-Франківськ, дуже несподівано було, що люди не знали про ці центри, що держава дає таку можливість людям з інвалідністю безкоштовно пройти комплексну реабілітацію”, — говорить Світлана Фоміна.
Та додає: після закінчення війни фахівці центру ймовірно повернуться у рідний Краматорськ, але установа в Івано-Франківську продовжить працювати.
За консультаціями до центру можна звернутися за телефонами (068) 329-08-05, (050) 076-10-43 або за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Героїв УПА, 1.
Фото: Світлана Фоміна