fbpx

"До землетрусів потрібно готуватися": експерт розповів, як може трясти на Прикарпатті

Суспільство 18:10, 24.09, 2021

Заступник директора Інституту геофізики імені С. І. Субботіна Олександр Кендзер розповів, у яких регіонах можливі поштовхи, де на території України слід чекати найпотужніших землетрусів та чи можна їх передбачити.

Виступу експерта в ефірі Українського радіо передував землетрус, який відбувся цими днями.

КУРС писав, що на Прикарпатті вдосвіта відчули землетрус – епіцентр на Тернопільщині

Це правда, що вже давно не було сильних землетрусів, каже знавець. Останні сильні землетруси були ще в минулому столітті. Це землетруси із зони Вранча ― це оригінальна зона, яка знаходиться біля кордонів України з Румунією, але там такі сильні землетруси відбуваються, що вони потрясають навіть Москву і Санкт-Петербург.

Такими сейсмічними подіями, які зачепили величезну територію, зокрема всю територію України, були землетруси 1940, 1977, 1986 та 1990 років. З того часу сильних землетрусів на нашій території не було, і очевидно, що не всі розуміють, що до майбутніх потрібно готуватися. Хоч це і рідкісне явище, проте дуже небезпечне. Тому потрібно робити все для того, щоб у майбутньому будинки, споруди та атомні станції були достатньо сейсмостійкі, щоб вони не зруйнувалися під час сильних поштовхів, які можуть бути на території України. Одним із таких землетрусів якраз і був той, який відбувся вчора в Прикарпатті. Там такі сильні землетруси рідкісні, але це не максимальний землетрус, який може там реалізуватися.

Сила землетрусів характеризується тим, що відбувається у вогнищі, тобто залежить від кількості енергії, яка виділяється. А також від того, на якій глибині знаходиться вогнище землетрусу. Якщо дуже глибоко, то у такому випадку енергія розповсюджується на велику площу.

Якщо взяти землетрус, який був вчора в Тернопільській області, то на невеликій площі він змусив похвилюватися велику кількість людей. До 100 км від вогнища відчувалися струшування. Вони були такими сильними, що навіть ті люди, які ще не прокинулися, прокидалися. Але цей землетрус був на глибині 6 км, тому він не занадто велику площу потряс. Він нагадав, що землетруси є і будуть на нашій території і до них потрібно готуватися. Щороку ми фіксуємо близько 80 землетрусів на території України, які охоплюють невелику площу і лякають невелику кількість людей, зазначає Олександр Кендзер.

"До землетрусів потрібно готуватися": експерт розповів, як може трясти на Прикарпатті 1
Землетрус 23 вересня 2021 року

Спрогнозувати час виникнення землетрусу у вогнищі, на превеликий жаль, не є можливим. На нашій планеті кількість великих землетрусів ― це десятки або максимум сотні в рік, а кількість дрібних землетрусів вираховується мільйонами. Якщо десь відбувається накопичення енергії, то більше шансів, що вона реалізується в серії малих землетрусів, а не в одному великому, і тому складно передбачити сильний землетрус, тому його вогнище напруги відбувається на глибині 140-180 км, на таку глибину поки що ніхто не пробурив і точно сказати, що там відбувається, можна лише інтерпретуючи геофізичні поля.

Слабкі землетруси ймовірні по всій території України. Коли мова йде про сильні землетруси, як видно з карт загального сейсмічного районування, найбільшої інтенсивності землетруси можуть відбуватися на південному заході Одеської області і в Криму.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: