fbpx

Два округи на Івано-Франківщині цьогоріч не отримали субвенції на соціально-економічний розвиток

Суспільство 16:31, 16.07, 2021

З майже понад півтора мільярда гривень субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток окремих територій Івано-Франківщині дісталося 50 мільйонів 499 тисяч 485 гривень, що становить 3% від загальної суми субвенції «соцеконом» розвитку. Жодної гривні після розподілу субвенції 19 травня не отримав 83 виборчий округ (м. Івано-Франківськ) та 87 виборчий округ (центр м. Надвірна). Найбільшу суму субвенцій отримала Коломийська міська територіальна громада (10 мільйонів  500 тисяч гривень), а найменшу суму – Бурштинська міська територіальна громада (310 тисяч гривень).

Два округи на Івано-Франківщині цьогоріч не отримали субвенції на соціально-економічний розвиток 1

Проблемні аспекти розподілу субвенцій

Відповідно до результатів дослідження Громадянської мережі ОПОРА, субвенції розподіляються непрозоро. Цей процес відбувається у «ручному режимі», а ключовий вплив на визначення переліку об’єктів, які будуть фінансуватися, мають народні депутати, а не незалежна конкурсна комісія, якої немає. У підсумку, виборчі округи депутатів, які лояльні до уряду та підтримують його політику, отримують значно більше коштів, ніж округи опозиційних депутатів. Фактично уряд створив умови, коли депутати можуть на власний розсуд вирішувати, скільки та на який округ, об’єкт буде спрямовано бюджетних коштів, і більше того – використовувати ці кошти для власних піар-кампаній, пише ОПОРА.

Ключовою тенденцією розподілу субвенцій у 2021 році стало те, що більшість округів отримало рівно по 10 мільйонів гривень або практично наближену до цієї цифри суми. Це ще раз засвідчує, що при виділенні коштів не враховувався стан соціально-економічного розвитку регіонів, кошти спрямовуються на основі політичної доцільності приблизно однакові суми в округи.

Які суми розподілені по округах Івано-Франківщини

Найбільші суми субвенцій на Івано-Франківщину скеровано за пропозицією представника партії «Слуга народу» Олександра Матусевича (86 виборчий округ, центр м. Долина). Загальний обсяг дев’яти субвенцій становить 12 мільйонів 400 тисяч гривень. Вісім субвенцій загальною сумою 10 мільйонів гривень отримали місцеві бюджети його 86 виборчого округу, а одну субвенцію сумою 2 мільйони 400 тисяч гривень бюджет місцевої ради у 89 виборчому окрузі (центр м. Снятин).

Одну субвенцію на 10 мільйонів 500 тисяч гривень за пропозицією Андрія Іванчука (депутатська група «Довіра») отримав 88 виборчий округ (центр м. Коломия), а саме бюджет Коломийської міської громади.

Десять субвенцій сукупною сумою 10 мільйонів гривень будуть скеровані за пропозицією народного депутата-мажоритарника Едуарда Прощука («Слуга народу») до місцевих бюджетів 85 виборчого округу (центр м. Калуш).

9 мільйонів 999 тисяч 485 гривень субвенцій «соцеконому» отримають місцеві бюджети 84 виборчого округу (центр м. Тисмениця) за пропозицією представника партії «Слуга народу» Ігоря Фріса.

Місцеві бюджети 89 виборчого округу (центр м. Снятин) за пропозицією Володимира Тимофійчука («Слуга народу») отримають найменше – 7 мільйонів 600 тисяч гривень.

87 виборчий округ (центр м. Надвірна) на момент розподілу «соцеконому» не був представлений депутатом у парламенті, тому, ймовірно, й не вистачило коштів на цей округ. Причини, чому без «соцеконому» залишився виборчий округ позафракційної «свободівки» Оксани Савчук (83 округ, м. Івано-Франківськ), наразі невідомі.

Два округи на Івано-Франківщині цьогоріч не отримали субвенції на соціально-економічний розвиток 2

Що мають зробити за кошти «соцеконому» в округах

В окрузі Ігоря Фріса (84 округ) за 2 мільйони 400 тисяч гривень мають придбати стаціонарний рентгенівський цифровий апарат на два робочі місця для Тлумацької центральної міської лікарні. Медичне обладнання в рамках субвенції соціально-економічного розвитку заплановано придбати ще для чотирьох лікувальних закладів округу, зокрема для Центру первинної медико-санітарної допомоги у Ямниці передбачено 1 302 270 гривень, на обладнання для Бурштинської центральної міської лікарні виділено 310 000 гривень, для Галицького центру первинної медико-санітарної допомоги планується закупити обладнання на суму 140 000, а на закупівлю для Центру первинної медико-санітарної допомоги в Обертині передбачено 793 000 гривень. За пропозицією Ігоря Фріса субвенції також підуть на капітальний ремонт покрівлі Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла – 1 495 808 гривень, на придбання розкидача дорожніх сумішей для Галицької міської ради – 165 000 гривень, на реконструкцію мереж постачання медичного кисню в Лисецькій центральній районній лікарні передбачено 1 927 000 гривень, а за 1 466 407 повинні пробурити додаткові свердловини в межах Шевченківського родовища питних підземних вод для водозабезпечення мешканців Галицького району.

Округ Едуарда Прощука отримає субвенцію з державного бюджету по 618 500 гривень на капітальний ремонт спортивних майданчиків зі встановленням спортивного комплексу у калуських ліцеях № 10 та №6. Також у калуському ліцеї №6 проведуть капітальний ремонт спортивного майданчика зі штучним покриттям на суму 2 382 573 гривень. На коригування кошторисної документації (добудова їдальні та спорткомплексу) у Мединському НВК Галицького району передбачено 24 264 гривні. На схожі потреби – коригування кошторисної документації – для школи с. Крилос Галицького району передбачено 96 093 гривні. Два мільйони гривень підуть на придбання рентген-апарата для Букачівської міської лікарні, 2 900 000 на реконструкцію водогону в Калуші, а один мільйон спрямують на прибудову спорткомплексу до школи в с. Новиця Калуського району. За 255 000 гривень у 85 окрузі придбають контейнери для роздільного збору побутових відходів в с. Підмихайля. Благоустрій території відпустового місця Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в с. Крилос облаштують за 105 070 гривень.

За пропозицією Олександра Матусевича під час розподілу коштів «соцеконому» 2 мільйони 400 тисяч гривень піде у 89 виборчий округ, який у парламенті представляє його колега по фракції Володимир Тимофійчук. За ці кошти мають придбати автогрейдер для Рожнівської сільської ради Косівського району. Решта коштів субвенцій будуть спрямовані у його 86 виборчий округ. Чотири – на потреби лікувальних закладів 86 округу, а 4 для забезпечення потреб закладів освіти. За 750 000 гривень мають придбати операційний стіл для Рожнятівської багатопрофільної лікарні. Цій же лікарні передбачено ще 450 000 гривень на закупівлю комбінації операційних світильників. Для Перегінської лікарні за 2 600 000 гривень мають придбати рентгенівський діагностичний комплекс, а у Долинській багатопрофільній лікарні за 2 500 000 гривень реконструюють відділення екстреної медичної допомоги. Капітальний ремонт системи опалення у Кальнянському ліцеї ім. Михайла Дяка проведуть за 1 200 000 гривень. А для заміни радіаторів опалення та капітальний ремонт гімназії імені Михайла Тимочка у селі Кропивник передбачена субвенція у розмірі 1 406 000 гривень. У селі Старий Мізунь на капітальний ремонт дитячого садка передбачено 790 000 гривень субвенції, а на придбання обладнання харчоблоку для їдальні Старомізунського ліцею ім. Василя Верховинця – 304 000 гривень.

За пропозицією Андрія Іванчука у 88 виборчий округ буде спрямовано 10 500 000 гривень, які призначені для капітального ремонту дорожнього покриття вул. Шкрумеляка в м. Коломиї.

У 89 виборчий округ за пропозицією Володимира Тимофійчука спрямовано 5 субвенцій. За 2 800 000 гривень мають придбати екскаватор-навантажувач (з навісним обладнанням) для Заболотівської селищної ради, а за 2 710 000 гривень екскаватор-навантажувач з комплектом ковшів планується придбати для Снятинської міської ради. На будівництво адміністративної будівлі з центром надання адміністративних послуг с. Устеріки передбачено субвенція в розмірі 1 600 000 гривень. Для Орелецької гімназії Снятинської міської ради на суму 90 000 мають закупити комп’ютерну техніку, у місті Косові за 400 000 гривень мають виготовити проєктно-кошторисну документацію та облаштувати благоустрій дитячого майданчика: покритя дитячо-відпочивальних зон, освітлення та озеленення.

Замість висновків питання без відповідей

Якщо необхідність державної підтримки соціально-економічного розвитку регіонів не викликає питань, то до принципу розподілу субвенції з держбюджету на соціально-економічний розвиток територій запитань чимало. Чому пропозиції одних народних депутатів щодо розподілу субвенцій є більш пріоритетними за пропозиції інших? Чому одні округи отримують кошти на соціально-економічний розвиток, а іншим не перепадає жодної гривні? Як визначаються пріоритетні тематики для фінансування тощо? Ще більш дискусійним питанням є те, наскільки чинний підхід фінансування соціально-економічного розвитку регіонів є ефективним. Чи справді профінансовані заходи суттєво посилюють соціально-економічний розвиток, чи це є своєрідною «державною програмою піару за бюджетний кошт». Наприклад, наскільки потужний поштовх для розвитку територій дає такий популярний серед депутатів захід, як будівництво дитячого майданчика?

Про сумнівний підхід до розподілу субвенцій з точки зору прозорості і зрозумілості свідчить і те, що 83 та 87 виборчі округи в рамках першого розподілу субвенції соцекономрозвитку 2021 року не отримали жодної гривні. Це навряд є ознакою відсутності проблем, вирішення яких потребує підтримки державного бюджету. Якщо причину відсутності коштів для 87 округу вагомою назвати складно, проте вона зрозуміла (на момент розподілу коштів цей округ не був представлений депутатом у парламенті), то щодо причин відсутності фінансування для 83 виборчого округу відповідей наразі немає. Таким чином можна припустити, що розподіл субвенцій відбувається не за принципом пріоритетності подолання проблем, а за принципом особистих лоббіських можливостей конкретного народного депутата. Яку роль у цьому процесі відіграє політична приналежність і лояльність конкретного депутата до центральної виконавчої влади – питання відкрите.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: