fbpx

Два покоління геологів Пасічнянського нафтогазопромислу: історія тривалістю майже 60 років

Наша історія 13:15, 27.09, 2021

Близько 60 років прізвище головного гео­лога Пасічнянського газопромислу, одного з найперспективніших на Західній Україні, незмінне – Білець­кий. З 1964 року, відколи там почали видобувати газ, цим промислом опікувався батько – Леонтій. А потім його справу підхопив син – Роман.

НА ФОТО: Роман і Леонтій Білецькі - родинна династія геологів Пасічнянського газопромислу

Карпати з тих пір і донині залишаються перспективним напрямом для газовидобування. Український Нафтогаз включає видобуток газу в Карпатах у свій список стратегічних проєктів на майбутнє. Але газова історія Карпат триває вже кілька десятиліть.

– Треба було працювати вдень і вночі: проводили буріння, я контролював, – згадує перші роки на промислі 86-літній Леонтій Вікторович. – Робота геолога дуже творча, схожа на роботу хорошого лікаря. Кожну свердловину треба знати: чим вона є, на що хвора, як допомогти. Проводили геофізичні, гідродинамічні й інші дослідження, писали картограми. Окрім того, треба було обліковувати газ, виконувати капремонти, складати звіти. Це все самотужки. Зараз, звісно, простіше – техніка набагато краща.

Білецький-­старший вважає, що основне завдання геолога на промислі – берегти газ. Саме цей фахівець складає режими роботи свердловин і оберігає їх від обводнення.

Батько, Леонтій Білецький, пройшов добру професійну школу. Після 7 класу – чотири роки навчався у Львівському нафтопромисловому технікумі, де готували фахівців з геології. У 1955‑му за розподілом працював в Узбекистані, у Фергані. Після служби в армії навчався у Львівському політехнічному інституті за фахом «гірничий інженер-геолог». А ще згодом – Московський інститут нафтохімічної і газової промисловості ім. Губкіна.

– У 1963 році, коли закінчив інститут, працював в Академії наук, де геологією Карпат займався професор Микола Ладижецький. Зарплата була маленька. А я вже був одружений, мав родину. Але квартиру у Львові отримати було нереально, тому я взяв рюкзак, як справжній геолог, та й прийшов сюди до газовиків. І мене взяли рядовим геологом, – згадує Леонтій Білецький. – Тут тоді було три промисли: в Калуші, Косові, а найбільший – в Надвірній. В нашому регіоні газ з’явився із Косова. Дотепер є свердловина «Косів № 5», з якої досі отримується газ – чистий сухий метан, без домішок і без води – із 1939 року.

Тоді в Карпатах (кінець 60‑х років ХХ сторіччя) вже відкрили Битківське газоконденсатне родовище – одне з найбільших на заході України – з початковими запасами газу 50 млрд м³. Мережа газопроводів у бік України була недостатньою, тому газ подавали за кордон, до Європи. Видобуток був настільки великим, що вона була повністю забезпечена українським газом. А високодебітних свердловин, які давали понад мільйон кубів, було п’ять чи шість.

Видобуток газу на Західній Україні - Пасічнянський газопромисел
У 1960-70-ті роки мільярди кубометрів газу із Прикарпаття постачалися в Європу та Росію

Однак після невдалих кислотних обробок і гідророзривів свердловини швидко обводнилися. Буквально за рік після цих операцій їх ліквідували. Згодом закрили й Надвірнянське управління, залишивши лише промисел. Управління в Івано-­Франківську передали Прикарпаттрансгазу. Тоді у Пасічній збудували компресорну станцію, в Надвірній – будинок для газовиків, згадує газовик-­ветеран.

– Хтось поїхав працювати до Франківська, а я залишився працювати на промислі. І так 40 років я тут. Але залишив синові видобути ще 5 млрд м³ газу, – розповідає Леонтій Білецький.

Іноді Білецький-старший брав на роботу свого сина, Романа.

– Мені було дуже цікаво, коли тато брав мене на роботу. Біля компресорної було озеро – технічна вода для гасіння пожеж, а я ловив рибу. А ще було багато різного обладнання: все працювало. Пригадую старі рахівниці – на них робили геологічні звіти. Потім з’явилися калькулятори. То було щось фантастичне, коли татові із зарплатнею 100 руб­лів видали калькулятор вартістю 250 руб! На ньому ціна була написана так, що аж закарбувалося в пам’яті. Мені тоді цей калькулятор здавався технологією на рівні космічного корабля, – сміється Роман Білецький.

Леонтій і Роман Білецький - фото з родинного архіву
Леонтій Білецький часто брав маленького Романа на роботу в Пасічну

Геологічне майбутнє Білецького-­молодшого було надто примарним.

– Я ставав дибки. Абсолютно не бачив себе в цій професії. Але склалося так, що таки пішов в Інститут нафти і газу, потім – на роботу. І професія геолога мені дуже сподобалася. Вона і зараз мені подобається, чесно кажучи, – згадує син.

Після закінчення Івано-Франківського інституту нафти і газу Роман Білецький вісім років працював на Пасічнянському промислі оператором з видобутку нафти і газу. Вивчав характер кожної свердловини. Згодом – став геологом. Тож коли Леонтію Білецькому прийшов час йти на пенсію, директор Львівгазвидобування особисто запропонував Романові заступити батька – обійняти посаду старшого геолога Пасічнянського цеху з видобутку нафти і газу.

Із свердловиною №3, яка і дотепер дає найвищий дебіт газу на Битків-Бабченському родовищі, у Леонтія пов’язані найяскравіші спогади.

– Я приймав її з буріння. Свердловина давала стільки газу, що взимку біля тієї труби в горах росли квіти! Температура газогону була понад +50° C.

Леонтій Білецький - перший головний геолог Пасічнянського нафтогаозпромислу
Леонтій Білецький працював геологом на Пасічнянскому газопромислі з 1964 року

Зараз на Битків-­Бабченському родовищі експлуатують 32 свердловини, а було їх близько 60. Згодом 28 свердловин віддали нафтовикам. Окрім них, свердловини Косова, Калуша, Богородчан і Солотвина. Разом – понад 200.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: