fbpx

Експерт пояснив, як змінився ринок мікрокредитування під час війни

Економіка 12:58, 08.07, 2024

Війна в Україні істотно вплинула на ринок мікрокредитування. З одного боку, зросли потреби населення у фінансових послугах, зокрема в кредитах, через втрату роботи, доходу, житла тощо. З іншого боку, збільшилися ризики для МФО, пов’язані зі зниженням платоспроможності позичальників та зростанням простроченої заборгованості. Як наслідок, спостерігаються такі тенденції:

  • Зменшення кількості нових МФО: в умовах невизначеності та високих ризиків вхід на ринок для нових гравців ускладнений.
  • Збільшення концентрації ринку: мікрофінансові організації, які мають більш стійке фінансове становище та досвід роботи в складних умовах, збільшують свою частку ринку.
  • Зміна продуктової пропозиції: МФО пропонують умови кредиту з простроченням чи з високими відсотковими ставками або з короткими строками погашення, а також концентруючись на кредитуванні забезпечених позичальників.
  • Зростання використання онлайн-каналів: МФО активно розвивають онлайн-канали обслуговування клієнтів, що дозволяє їм знижувати витрати та розширювати коло потенційних позичальників. Також це надає змогу клієнту порівняти умови онлайн-кредитів різних МФО перед тим, як оформити позику. 

Як держава допомагає МФО

НБУ оприлюднили дані про зростання мікрокредитування населення у 2023 році. За минулий рік загальна сума укладених договорів сягнула 40 млрд грн, а кількість позик перевищила 8 млн. Ці цифри все ще не менші за довоєнний рівень, але така активність на ринку цієї галузі сприяє росту кредитного портфеля.

Можливо, саме це сприяло ухваленню деяких важливих постанов і законопроєктів, що мають налагодити роботу галузі та зробити роботу МФО більш прозорою і чесною. Вжиття цих заходів сприятиме витісненню з ринку ненадійних компаній, які не дотримуються вимог законодавства та не забезпечують належного рівня обслуговування клієнтів.

Які перспективи розвитку ринку

Незважаючи на складні умови, ринок мікрокредитування в Україні має певний потенціал розвитку. Зростання потреб населення у фінансових послугах, а також зміна структури економіки в бік збільшення частки малого та середнього бізнесу можуть стати каталізаторами для розвитку нових МФО. Згідно з прогнозами аналітиків, завдяки зручності онлайн-сервісів нові МФО можуть залучити до 15% нових клієнтів у 2024 році. Це істотний потенціал зростання, який свідчить про збільшення попиту на доступні та зручні фінансові послуги.

Однак новим МФО доведеться зіткнутися з жорсткою конкуренцією з боку вже наявних на ринку гравців. Мікрофінансові організації, що є лідерами ринку зараз, мають значний досвід роботи, розвинену мережу відділень та базу постійних клієнтів. Тому новим компаніям необхідно буде пропонувати конкурентні продукти та послуги, а також активно інвестувати в розвиток своїх онлайн-каналів.

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: