Представниці першого українського феміністичного видавництва Creative Women Publishing звернулися до Болехівської міської ради з ініціативою створення в місті творчої артрезиденції Наталії Кобринської в Болехові, пише КУРС з посиланням на Болехівську міську раду.
Резиденцію хочуть відкрити до 170-річчя (8 червня 2025 року) з дня народження письменниці, засновниці організованого фемінізму в Україні Наталії Кобринської. Метою такої ініціативи є вшанування пам’яті письменниці. А Болехів обрали через те, що у місті уже активно популяризують історичну спадщину через культурно-туристичний маршрут “Шляхами Наталії Кобринської” та музей історії міста Болехова ім. Романа Скворія. Крім того, письменниця 30 років прожила в Болехові, перетворивши його на своєрідну літературну мекку для української інтелігенції.
Заступниця міського голови Ілона Калитин провела робочу нараду з представниками видавництва Creative Women Publishing за участю працівників виконавчого комітету, музею історії Болехова, бібліотеки.
Жіноче видавництво Creative Women Publishing засноване жінками для жінок, його місія – створювати сприятливе середовище для розвитку жінок у творчості та бізнесі. Його представниці запевнили, що готові брати участь у написанні проєктів для залучення грантових коштів. А також поділилися баченням відновлення культурної справедливості та популяризації українського жіночого руху, зокрема на Болехівщині. Обговорили також організаційні питання створення творчої майстерні, можливість її облаштування у громаді.
“За задумом артрезиденція має стати простором, який надихатиме на творчість та стане осередком для відродження літературно-феміністичної традиції, історичної та культурної спадщини міста”, – йдеться в повідомленні Болехівської міськради.
Наталія Кобринська (дівоче прізвище Озаркевич) народилася 8 червня 1855 року у селі Белелуя Снятинського повіту (зараз Коломийський район). Вона стояла біля витоків українського фемінізму, створила першу феміністичну організацію («Товариство руських жінок», 1884 року), видала перший альманах на теми рівності («Перший вінок», 1887 року). Особливо обстоювала жіночу освіту та періодику.
Померла 22 січня 1920 року в Болехові від епідемічного висипного тифу. Похована на місцевому кладовищі. Будинок, де проживала Кобринська, не зберігся, однак на його місці встановлений пам’ятний знак. У 2005 році в Болехові запрацював музей Наталії Кобринської.
КУРС писав, що у Франківську презентували книжку “Жити попри все” – 11 історій жінок, вражених війною.