fbpx

Локдаун не планують: санлікар Кузін про нову хвилю ковіду, карантин і лікарні

Суспільство 15:45, 21.01, 2022
НА ФОТО: Фото unsplash.com

В Україні уже розпочалася нова хвиля коронавірусної хвороби. У Національній академії наук України прогнозують: через штам омікрон теперішня хвиля ковіду буде стрімкішою за попередні.

Ліга розпитала головного санлікаря Ігоря Кузіна, чого очікувати у цю хвилю ковіду, коли вона закінчиться, з якими наслідками та обмеженнями.

За словами Ігоря Кузіна, нового локдауну в країні більше бути не має, правила щодо перетину кордону наразі лишаються незмінними, а нова хвиля омікрону може бути швидкою, але болючою.

Хвиля наростає впродовж одного-півтора тижня

Якщо більш прицільно казати про цей підйом захворюваності, то омікрон – це виклик для, напевно, будь-якої системи охорони здоров’я. У людей сформувалася втома від масок, обмежень, все менше сприйняття того, що треба робити, щоб не допустити швидкого поширення. Люди повертаються до звичайного способу життя, знімають маски, і на тлі омікрону це може бути надризикованим, оскільки може перехворіти величезна кількість людей. 

За обережними прогнозами експертів, те, що каже Всесвітня організація охорони здоров’я, очікується, що близько 50% європейців перехворіють на омікрон.

Для України це міксована проблема: 

1) кількість невакцинованих на момент спалаху;

2) люди, які продовжуватимуть нехтувати протиепідемічними нормами. 

За попередніми розрахунками, представленими Радою національної безпеки та оборони, 59 000 осіб може хворіти щоденно, сумарно біля 1 млн українців за лютий може захворіти. 

Я би назвав це доволі оптимістичними прогнозами. 

За досвідом європейських або інших країн світу спостерігається, що умовно хвиля омікрону наростає впродовж одного-півтора тижня максимум і спадає теж доволі швидко.

Пік і довкола нього

Пікові показники захворюваності, за прогнозами РНБО, – десь 20-25 лютого.

За американськими прогнозами, які роблять для України, пікові показники захворюваності очікуються також приблизно на середину лютого і доволі швидке спадання до 1 квітня. 

По суті, це хвиля на півтора місяця максимум, яка призводить до пікових навантажень на медсистему і на роботу об’єктів критичної інфраструктури. 

Карантинні обмеження

Під час хвилі омікрону планується застосування таких самих карантинних обмежень.

Локдаунів, як було у 2020 році, не планується.

Очевидно, першою піде в червону зону Івано-Франківська область, зважаючи, що там доволі швидко погіршується ситуація. Величезна кількість випадків, яка підтверджена лабораторно. Дуже велика кількість госпіталізацій. Відсоток або тренд до госпіталізації зростає близько 70% впродовж однієї доби. Тобто велика кількість людей госпіталізується одночасно. 

Важливі нюанси

Якщо раніше люди з ковідом перебували переважно в ковідних лікарнях, зараз вони можуть перебувати в будь-яких. За досвідом Нью-Йорка, наприклад, майже 50% людей у звичайних виділеннях – з омікроном. 

Тобто стиратиметься межа між ковідними та нековідними лікарнями. По суті, тепер будь-яка лікарня, яка відповідає вимогам Національної служби здоров’я, може приймати пацієнта з ковідом, надавати йому допомогу й отримає кошти з НЗСУ. Це зроблено для того, щоб передбачувати можливість госпіталізації, особливо у великій кількості. 

Захворюваність серед медпрацівників доволі швидко зростає, тому що лікарі – перші, хто стикається з омікроном. Уже в деяких країнах переглядають норми з використання засобів індивідуального захисту. Якщо раніше ми рекомендували використовувати респіратори FFP2 лише для аерозольгенерувальних процедур, то вже зараз ВООЗ рекомендує загалом для медпрацівників використовувати FFP2-респіратори навіть на звичайному огляді, принаймні для лікарень, де система саме повітрообміну не є або протестованою, або валідною. 

Також серйозно попрацювали щодо киснезабезпечення. Незважаючи на те, що майже на 30% або 40% омікрон дає менше потреби в киснезабезпеченні і в реанімаційному супроводі, на рівень областей була спрямована субвенція, і на рівні областей будуються кисневі станції – 225. Вони почали будуватися в четвертому кварталі 2021 року, і до кінця першого кварталу їх мають ввести в експлуатацію. Більша частина вже завершила цю роботу.

У середньому навіть за пікового навантаження тест-систем вистачить до кінця лютого. Найближче постачання має бути до кінця січня, і того запасу, який буде доставлено в країну, вистачить на перший квартал повністю. Уже приїхало 2 млн швидких тестів, і до кінця місяця буде ще один. Ці тести підуть на рівень сімейної медицини. 

Відповідно до протоколу, який ми зараз використовуємо, використання швидкого тесту показано у випадку наявності будь-яких симптомів ГРВІ. Тому я би радив використовувати швидкі тести для максимальної діагностики. Діти можуть хворіти на коронавірусну хворобу атипово або в легкій формі. Зараз спрощується механізм. Якщо ми казали раніше, що швидкі тести мають обов’язково перевірятися ПЛР, то зараз такої норми немає. Перевіряються ПЛР лише ті швидкі тести, якщо у людини немає контакту з підтвердженим випадком, якщо в неї немає симптомів і в неї спрацьовує швидкий тест. Лише такі випадки мають бути перевірені ПЛР. Якщо людина має симптоми, якщо була в контакті, якщо виїжджала за межі країни, позитивний результат швидкого тесту – це підтвердження коронавірусної хвороби.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: