Викладачі Університету Короля Данила спільно з колегами з Туреччини, Швеції, Німеччини та Нідерландів розробили цифрові комікси, що відображають складний досвід міграції та життя біженців, повідомили КУРСу у пресслужбі УКД.
Над проєктом працювали більше як рік.
«Усі ці проєкти розбили нам серце, адже більшість людей дуже постраждали, щоб дістатися сюди, – і водночас більшість із них хоче повернутися додому. Цей проєкт – це обличчя, голос, запах, смак і розум нашої міжнародної реальності. Ці люди становлять значну частину громадськості у сучасному світі 2025 року», – каже директор Global Institute for Research Education and Scholarship (Нідерланди) Константінос Карацас.
Фахівці записали пів сотні інтерв’ю з мігрантами з різних країн, зокрема з України та Сирії. Працювали онлайн та офлайн – безпосередньо у країнах проживання біженців. На основі розповідей мігрантів створили збірні сюжети та розробили 10 цифрових коміксів для підлітків, які розмістили у вільному онлайн-доступі.
«Зосередилися на різних проблемах, із якими найчастіше стикаються емігранти, щоб показати, що навіть найскладніша ситуація має вирішення. У коміксах немає конкретної історії того чи іншого героя. Враховувався спільний досвід людей, і на його основі моделювалися сюжети. Частково, мабуть, багато хто впізнає себе на цих картинках», – розповідає помічник проректора з міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку УКД Валентин Васечко.
За даними ЮНІСЕФ, у світі зареєстровано 6,86 мільйона біженців з України. На кінець 2024 року кількість дітей-мігрантів, переміщених з різних країн через конфлікти і насильство, становила 48,8 мільйона.
Комікси переклали мовами країн-партнерів – учасників проєкту. У кожній із них графічні історії презентуватимуть підліткам у школах, щоб пояснити, наскільки складно буває їхнім ровесникам у чужій країні. Все для того, щоб допомогти дітям швидше налагодити контакт і сприяти юним мігрантам легше адаптуватися у новому для них місці та навчальному закладі.
«Це не тільки про українців, а загалом про тему міграції у всьому світі. Дітей потрібно виховувати так, щоб вони не принижували інших людей, у тому числі своїх ровесників, а навпаки – підтримували їх після вимушеного переїзду, – каже завідувачка кафедри дизайну УКД Ірина Матоліч. – Формат коміксів обрали, щоб зацікавити підлітків, тому враховували всі особливості жанру, ретельно підбирали композицію, кольори».
Комікси українською мовою можна переглянути у цифровому форматі на сайті Університету Короля Данила, а також англійською на ресурсі проєкту DICOMI.
Нагадаємо, у разі відкриття кордону для всіх категорій населення 70% українців не хотіли б виїжджати до іншої країни на постійне місце проживання.