fbpx

Мешканці Вигоди збирають підписи проти будівницва міні-ГЕС на ріці Свіча

Суспільство 12:53, 02.08, 2021

У Вигоді на Івано-Франківщині люди збирають підписи проти побудови міні-ГЕС на річці Свіча. Питання переоформлення землі, яку орендує компанія “Екоенергетика” під ГЕС, розглянуть на позачерговій сесії Вигодської селищної ради завтра, 3 липня.

КУРС писав, що на Свічі у Долинському районі хочуть збудувати міні-ГЕС потужністю до 500 кВт

Скандал довкола будівництва міні-ГЕС розгорівся, коли мешканці Вигоди дізналися про рішення сесії селищної ради №337-5/2021 від 22 квітня про зміну цільового призначення 0,1121 га землі, що є в оренді ТОВ “Екоенергетика”. Цільове призначення ділянки має бути змінене на розміщення, будівництво та експлуатацію будівель і споруд енергогенеруючих підприємств. Частина депутатів, активістів та мешканців селища вважають, що селищна рада не мала підстав давати такий дозвіл, оскільки ділянка належить до природоохоронних земель – лежить в межах 25-метрової водоохоронної зони ландшафтного заказника “Ріка Свіча з притокою Мізунькою”.

Люди, що почали ще в червні збір підписів, наголошують, що у Вигоді не проводили офіційних громадських слухань з приводу будівництва міні-ГЕС. Відтак, громадськість не інформована, яким є проєкт, і стурбована не тільки порушенням природоохоронного законодавства, а передовсім тим, як спорудження ГЕС вплине на прилеглі території, де живуть люди. Громада боїться затоплення земель. Про це вигодчани пишуть і дискутують в мережах. 

Михаїл Хомин: “Прикар’єрі луги Максимівки забере Свіча разом з половиною Шевченкова!”

Оля Василюк: “Зустріч цього тижня, яку обіцяли громаді, по встановленню меж ріки не відбулася. Де межі ріки, житлові будинки, можливо людей вже відселили, чи при повенях потопите нас усіх…”

“Ми мешканці другого виборчого округу Вигодської ТГ проти побудови ГЕС на ріці Свіча!”, – виступила 28 липня у Фейсбук депутатка Вигодської селищної ради Галина Дзюба. Позицію підкріпила зібраними підписами.

Мешканці Вигоди збирають підписи проти будівницва міні-ГЕС на ріці Свіча 1
Фото Галина Дзюба

30 липня Вигодська селищна рада на прохання ТзОВ “Екоенергетика” розмістила інформацію у вигляді презентації щодо планової діяльності “Будівництво міні і гідроелектростанції потужністю до 500 кВт, з використанням існуючих гідроспоруд” на середній течії ріки Свіча, поблизу селища Вигода.

Мешканці Вигоди збирають підписи проти будівницва міні-ГЕС на ріці Свіча 2

“Дана презентація не передбачає жодної відповідальності за неправдиві дані. Покажіть людям частини РОБОЧОГО проекту ( з штампами і печатками відповідальних осіб), який пройшов експертизу і можливо зареєстрований в ДІЇ. Презентаціями людей зараз не переконаєте після того, як піднявся резонанс. Покажіть, що зараз немає рибоходу і що будівництво рибоходу позитивно вплине на екологію. Покажіть, які конструкції будуть ремонтуватись. Що буде збудоване нове. Те, що дамбу треба було ремонтувати ще років 20 том,у було ясно, але зараз треба показати людям (тим, хто хоч трохи розуміється в тому) все максимально детально і цього дотримуватись при будівництві. Також періодично звітувати громаді про етапи будівництва”, – коментує Mykhailo Kobylynets

“Дана презентація розроблена відповідно до ОВД і подана на ознайомлення громаді, щоб не дати можливість окремим людям вводити населення в оману і маніпулювати своїми домислами, видаючи їх за істину. На даний час робочий проєкт в процесі розробки і обов’язково буде поданий для ознайомлення громаді, після проходження експертизи”, – відгукнувся представник компанії Степан Дийда.

Він повідомив, що під час реалізації проєкту буде відремонтовано існуючу греблю без зміни її розмірів, а також підпірну стінку з лівої сторони від греблі. З нового будівництва будуть два приміщення також на лівому березі річки, тобто в селі Пациків. В одному з приміщень буде розміщена сама турбіна, а інше – для операторів. На правому березі річки, тобто зі сторони села Шевченкове, будівельні роботи не проводитимуться.

“Додатково повідомляємо, що встановлення металевої труби проєктом не передбачено, вода в турбіну буде попадати через залізобетонний вузол і повертатись в річку теж буде через залізобетонний канал. Щодо рибоходу, то з фотографій чітко видно, що його немає, а висновок з ОВД підтверджує, що він необхідний. Дозвіл на будівництво буде отримуватись, шляхом завантаження проекту в Дію і контроль за дотримання проекту під час будівництва покладається на Державну архітектурно-будівельну інспекцію. Громаду, яка є основним носієм влади, ніхто не позбавляє права контролювати і перевіряти, чи відповідає проведення будівельних робіт проекту, ми відкриті для громади і готові звітувати про кожен етап реалізації проекту”, – запевнив представник компанії.

В даний час на позачергову сесію Вигодської селищної ради зареєстровано проєкт рішення “Про скасування Рішення Вигодської селищної ради 337-5/2021 від 22.04.2021 року “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється”. Тобто ТОВ “Енергетика” при прийнятті цього рішення депутатами на сесії буде позбавлена можливості виготовляти документацію на будівництво ГЕС.

ГЕС не місце у заказнику “Річка Свіча з притокою Мізункою”, підтримують мешканців Вигоди екологи з Дунайсько-Карпатської програми.

“Охоронний статус цій території надали з метою збереження мальовничої гірської річки Свічі (разом з притокою Мізункою), яка найбільше збереглася в природному стані, перспективного джерела питної води, а також всього комплексу рослинного і тваринного світу. Тут проживає ціла низка цінних видів риб, занесених до ЧКУ, а заказник є місцем їх відтворення. Найбільш цінні з природоохоронної точки зору ділянки річок у Карпатах – не місце для побудови ГЕС. Побудова ГЕС на території заказника “Річка Свіча з притокою Мізункою” суперечить Закону України “Про природно заповідний фонд України”, адже в об’єктах ПЗФ за законом не можуть будуватися об’єкти, що протирічать меті створення заповідного об’єкта. А гідроелектростанція і гребля якраз перешкоджають збереженню тваринного світу – риб, міграції котрих унеможливлюються”, – аргументують представники програми.

Мешканці Вигоди збирають підписи проти будівницва міні-ГЕС на ріці Свіча 10
На цьому місці мають намір збудувати міні-ГЕС

Екологи додають, що в даний час на ділянці ріки Свіча, де планують будувати нову ГЕС, вже існує гребля, побудована близько півстоліття тому. Гребля знаходиться у напівзруйнованому стані. Зважаючи, що це територія заказника, логічно було б порушувати питання про роздамбування ручки та повернення її у природний стан. Це дало б цілий ряд переваг не тільки для навколишнього середовища та іхтіофауни, але і для туризму.

Так, зараз верхів’я річки Свіча використовують для сплавів лише до Вигоди (до греблі). Роздамбування зробило б маршрут значно довшим (він міг би тягнутись аж до ріки Дністер), а відтак – цей маршрут міг би стати більш привабливим для туризму.

Верхів’я річки Свіча могло б привабити більше любителів риболовлі. Ділянки що знаходяться нижче по течії від греблі є дуже популярними серед рибалок. Втім, гребля унеможливлює міграцію риб вище по течії, тож, для рибалок ця ділянка наразі не приваблива.

Сьогодні місцеве населення використовує ділянку поблизу греблі для відпочинку на воді. Якщо роботу ГЕС відновлять – ця територія стане недоступною для рекреації, адже там, де сьогодні зона відпочинку, буде охоронна зона ГЕС, доступ до якої буде закритий.

“Відновлення роботи ГЕС намагаються подати як “екологічний варіант”, зокрема, аргументують, що збудують рибохід, якого на дамбі сьогодні немає. Втім, як показує практика, ті рибоходи, що будують в Карпатах на ГЕС, рибою не використовуються, або і взагалі стоять не заповнені водою. Рибоходи, зазвичай будують лише “для комісії”, щоб отримати дозвіл на роботу, а згодом навіть не забезпечують їх водою – адже їх функціонування, фактично, означає втрати для інвесторів ГЕС”, – каже Анатолій Павелко, спеціаліст з питань збереження річок і гідроенергетики, юрист з питань екології та охорони навколишнього природного середовища “Дунайсько-Карпатської Програми”.

У місцевої влади, натомість, є побоювання, що роздамбування річки може призвести до зупинки найбільшого підприємства селища, що використовує цю ділянку для водозабору. Втім, існують інші способи для організації водозабору для підприємства, що не впливатимуть на екологічну цілісність річкової екосистеми, зазначають фахівці Дунайсько-Карпатської програми..

Мешканці Вигоди збирають підписи проти будівницва міні-ГЕС на ріці Свіча 11

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: