9 листопада в Івано-Франківській області провели громадський аудит Бурштинської теплової електростанції, що розташована біля міста Бурштин. Станція виробляє і подає електрику не тільки Україні, а й Словаччині, Угорщині та Румунії.
Нагадаємо, що основним технологічним паливом є вугілля вітчизняних вугільних басейнів. Бурштинська ТЕС є однією із найпотужніших електростанцій в Україні. Станція забезпечує робочі місця, постачає в сусідні області електрику та входить у трійку найбільших платників податків серед підприємств цього регіону. При цьому місцеві мешканці часто скаржаться на шкідливість станції для довкілля.
Днями ТЕС відвідав “громадський аудит”. Візит на станцію в Бурштині відбувся за сприяння представників місцевого самоврядування та громадських активістів-екологів. Ініціатором та безпосереднім учасником аудиту станції став народний депутат Ігор Фріс. Захід мав формат екскурсії не лише з оглядовою, а й з пізнавальною метою, оскільки всі учасники могли отримати відповіді на питання, які їх хвилювали.
Громадський аудит спростував непідтверджені чутки, які останнім часом звучали довкола Бурштинської ТЕС, показав достовірні дані і допоміг визначити основні напрямки покращення роботи станції. За словами учасників, завдяки аудиту було розвіяно більшість міфів та доведено, що пріоритетним завдання Бурштинської теплової електростанції є забезпечення стабільного та безперебійного постачання електроенергії українцям.
Головне питання, яке турбувало громадськість: чи вимикають на станції електрофільтри. Під час аудиту учасники переконалися, що вимикання електрофільтрів на підприємстві не практикують і вони працюють на всіх 12 енергоблоках, 3 з них абсолютно нові, а ефективність інших підтримують щорічними ремонтами. Також учасники довідалися, що на станції реалізують програму реконструкції устаткування, здійснюють постійний аналіз якості вугілля.
Багато питань було саме до того, як мешканці можуть контролювати викиди підприємства. Незважаючи на те, що на Бурштинській ТЕС акредитована лабораторія здійснює контроль викидів забруднюючих речовин, мешканці також зацікавлені в цій інформації.
Народний депутат Ігор Фріс підбив підсумки громадського аудиту та зазначив, що найближчим часом офіційно звернеться до керівництва ТЕС в Бурштині з проханням передбачити у бюджеті на наступний рік проєкт поста моніторингу стану атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони, а також постійну передачу даних в режимі онлайн.
Окрім цього, депутат наголосив на важливості раціонального використання Бурштинського водосховища та рекреаційному розвитку регіону, оскільки треба дбати не лише про добробут людей, а й про сприятливі умови для довкілля. Також учасники говорили про будівництво водогону для забезпечення жителів Галицького району чистою питною водою.
Отже, зважаючи на те, що виробничі потужності теплових електростанцій зростають, технології вдосконалюються, а плани стають дедалі амбітнішими, можемо констатувати, що такими кроками рухаємося до енергонезалежності країни.
Партнерська публікація