В Івано-Франківську фахівці школи пілотів “Чорний ворон ІФ” навчали дружин військових збирати дрони-камікадзе. За два дні майстер-класу «Інженери FPV-дронів» жінки освоїли теорію і базові навички конструювання безпілотників у найпростіших умовах, розповідає КУРС з місця події.
«Ми маємо розбиратися в цих речах, тому що війна триває. Зараз війна технологічна, тобто війна дронів. І щоб допомагати нашим чоловікам на фронті, ми маємо розуміти, що вони роблять, з чим працюють і що від нас як від волонтерів залежить», – каже представниця ГО «Дружина воїна» Наталія Кушніренко.
Ідея майстер-класу виникла з бажання підтвердити або спростувати думку, що дрон можна зібрати на кухні. «Ми хотіли знати, чи можемо таке робити. А потім зрозуміли, що не в кожного вийде. Дуже класно, що ми це спробували», – каже Наталія.
Деталі на дрони коштують втричі дешевше, ніж уже готовий безпілотник. ГО «Дружина воїна» для майстер-класу закупила кілька комплектів запчастин.
За кілька годин роботи під жарти про дихання випарами каніфолі жінки зібрали три дрони-камікадзе. У «Чорному вороні ІФ» до цих дронів прилаштують акумулятори і протестують сам механізм.
Збірка дрона – справа не така проста, як може здатися. Вона вимагає концентрації, серйозності, відповідальності, точності.
“Це можна порівняти із вишиванням. Не всі люблять вишивати через те, що це монотонна робота. І так само зі збором дрона. Ти маєш монотонно паяти, збирати все на одному місці, не відволікаючись, не відриваючись. Не можна 10 хвилин позбирати, а потім піти на перекур», – жартує директор школи пілотів “Чорний ворон ІФ” Арсен Андрейчук.
Учасниця проєкту Віра розповідає, що може і телевізор, і машинку відремонтувати. «Я знаю, що таке викрутка, шестигранник, шуруповерт і ще багато всяких інструментів», – усміхається жінка.
«Я вишивала, шила, плела, тобто робила все, що має робити дівчинка, у якої мама викладає працю в школі», – розповідає Олена, інша учасниця. Вона наголошує, що кожен, хто перебуває в тилу, має вміти робити щось корисне для війська: якщо не стріляти, то ремонтувати, готувати їсти тощо.
«Це ж у нас навчання, так? Люди вперше збирають дрони. Не було таких, які до того мали досвід, тому помилки будуть», – зауважує директор школи пілотів Арсен Андрейчук. Однак, на його думку, дводенного майстер-класу достатньо, аби отримати розуміння будови дрона і базовий рівень пайки.
«Дружини воїна» планують підписати з «Чорним вороном ІФ» меморандум про співпрацю. Учасниці, які пройшли чи в майбутньому пройдуть навчання, будуть волонтерити на виробництві дронів.
Навчитися збирати, а також пілотувати дрони насправді може будь-хто незалежно від віку чи статі – аби бажання і наполегливість. Зараз до школи “Чорний ворон ІФ” найчастіше звертаються чоловіки призовного віку. На курсах отримують знання, навички та сертифікат. Це дає змогу отримати бажану посаду в напрямку БПЛА. Інформацію про курси зі збору і пілотування FPV-дронів можна отримати на сторінках школи у соцмережах.