Картину франківського художника Валерія Дувірака використала Укрпошта, яка вшанувала випуском поштової марки 100-річчя режисера Сергія Параджанова. Погашення марки відбулося у Франківську.
Про це повідомив міський голова Франківська Руслан Марцінків:
“До сторіччя Сергія Параджанова Укрпошта створила марку. Автор зображення – художник, франківець Валерій Дувірак. Сьогодні в Івано-Франківську її погасили”.
Крім того, 21 училище розробило відзнаку столітнього ювілею Сергія Параджанова, зазначив мер.
Кінорежисер, сценарист Сергій Параджанов народився 9 січня 1924 року. Вірменин, який народився у Тбілісі, сидів у російській в’язниці за український націоналізм. Один з найяскравіших представників “українського поетичного кіно”. Його кінострічка «Тіні забутих предків» посідає перше місце у списку 100 найкращих українських фільмів.
1964 року він презентував картину «Тіні забутих предків», яку зняв за мотивами твору Михайла Коцюбинського. Цей фільм приніс Параджанову міжнародне визнання. Зокрема, 39 міжнародних нагород, 28 призів на різноманітних кінофестивалях (із них 24 – гран-прі).
Під час прем’єри фільму 4 вересня 1964 року у київському кінотеатрі «Україна» відбулася акція протесту. Творча інтелігенція публічно засудила політичні репресії в Україні.
У червні 1966 року з’явилася Постанова ЦК КПУ «Про серйозні недоліки в організації виробництва кінофільмів на Київській кіностудії ім. Довженка». Зокрема, критика стосувалася стрічок «Криниця для спраглих» (автор сценарію Іван Драч, режисер Юрій Іллєнко), «Звірте свої годинники» (Ліна Костенко, Юрій Ілляшенко), сценарій фільму «Київські фрески» (Сергій Параджанов).
1973 року радянська влада звинуватила Сергія Параджанова в «українському націоналізмі та гомосексуалізмі» та засудила на 5 років таборів суворого режиму.
Валерій Дувірак – один із найталановитіших художників в українському мистецтві кінця ХХ – початку XXІ століття. Зі слів побратимів-художників, він – митець, що перебуває у внутрішньому світі романтичного й прекрасного. Його ім’я вже давно відоме не тільки на Батьківщині, але й далеко поза її межами: США, Канаді, Німеччині, Ізраїлі, Польщі.
Малярство Валерія Дувірака запам’ятається своєю багатогранністю і різноплановістю: канонічним неовізантійським іконним малярством, західноєвропейським сакральним живописом, монументальним мистецтвом і батальними сценами, пише про художника провідний науковий співробітник Музею мистецтв Прикарпаття Віталій Козінчук.
Нагадаємо, у Франківську показали роботи 12 знакових художників, чиї картини виставлять у Нью-Йорку. Серед них – Валерій Дувірак.
Читайте: “Мої сини на фронті, а я тут захищаю Україну пензлем”: як франківські художники наближають перемогу