Європейський центр Солідарності у місті Гданську нагородив посмертно “Медаллю вдячності” журналіста і науковця з Коломиї Богдана Осадчука.
Церемонія нагородження “Медалями вдячності” – це щорічний захід у Ґданську, де поляки відзначають іноземців, які підтримували Польщу у важкій боротьбі за свободу та демократію під час комуністичної диктатури; які досліджують та популяризують у світі історію антикомуністичної, демократичної опозиції в Польщі. Цьогоріч медаль отримали ще двоє українців: публіцист Борис Левицький, правозахисник Йосиф Зісельс, а також білоруський поет Андрій Хаданович.
Посмертну нагороду Богдана Осадчука прийняв міський голова Коломиї Богдан Станіславський.
“На жаль, сам Богдан не довго проживав у Коломиї, яка є місцем його народження. Буремне міжвоєння XX століття тривало для нього у постійних переїздах і навчанні. Врешті він зупинився у Німеччині, де здобув науковий ступінь доктора за дослідження історії Східної Європи. Богдан Осадчук був одним з тих, хто протистояв совєцькій пропаганді та будував дружні україно-польські зв’язки. Єжи Ґєдройць високо цінував дослідження Богдана Осадчука та його внесок у формування польсько-українського діалогу поєднання, – зазначає Богдан Станіславський. – Богдан Осадчук вже у зрілому віці двічі бував у Коломиї. Тут його завжди тепло зустрічала наша наукова еліта. У 2001 році, за поданням Ярослави Ткачук, очільниці Національного музею народної творчості Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, Богдану Осадчуку присвоєно звання Почесний громадянин міста Коломиї”.
Виступаючи на церемонії, Станіславвський подякував польським партнерам за підтримку та нагадав, яку ціну сьогодні платить Україна за те, щоб російська навала не знищила демократичні цінності, зокрема й ті, про які писав Богдан Осадчук.
“Я дякую Богу і нашій армії, що як міський голова рідного міста Богдана Осадчука, можу сьогодні бути тут з вами, під мирним небом, в місці, де є електрика і світло, бо у нас з цим проблема по всій Україні. Бо ворогам замало вбивства мирних жителів, нас хочуть налякати і зламати холодом і темрявою, але повірте, це тільки гартує наш український дух і ми обов’язково переможемо. Дякуємо за честь прийняти нагороду для нашого відомого громадянина, який був живим доказом солідарності вільних людей. А вільні люди живуть по всьому світу. Дякуємо за підтримку, без вас нам було б дуже важко. Оскільки ми разом, ми переможемо”, – сказав на церемонії Станіславський.
Довідка:
Богдан Осадчук (1920-2011)
Журналіст, оглядач, історик, радянськознавець і педагог. Під псевдонімом “Берлінець” співпрацював з журналом “Культура” Єжи Ґедройця. Один із головних прихильників польсько-українського зближення після Другої світової війни, завжди орієнтований на діалог і порозуміння в гуманістичному розумінні відповідальності за інших.
Професор новітньої історії Східної Європи Вільного університету Берліна, викладач Вільного українського університету в Мюнхені. Популяризував у західній пресі творчість польських та українських емігрантів. Під псевдонімом Олександр Кораб друкувався у впливових українських, польських та німецькомовних газетах, у т.ч. Die Neue Zurcher Zeitung і Der Tagesspiegel. Пів століття публікував тексти в паризькій “Культурі”, аж поки журнал не закрили після смерті Єжи Ґедройця у 2000 році.
Був співредактором часопису української інтелігенції в еміграції “Віднова” (1984–1987).
Лауреат багатьох премій, в т. ч. Відзнака Дружби і Співробітництва “Культури” (1984), яку він пожертвував для розробки спецвипуску “Культури” українською мовою, а також Ордену Білого Орла, який був вручений президентом Польщі Олександром Квасневським (2001).