fbpx

"Лілея-НВ" презентувала книжку "10 художників Івано-Франківська"

Культура 20:15, 16.10, 2024

Франківське видавництво “Лілея-НВ” випустило ще одну книжку в серії “Моє місто” – це “10 художників Івано-Франківська”. Сьогодні відбулася її презентація, пише КУРС.

“Головними будуть тут не їхні творчі здобутки, відзначені преміями і нагородами, посадами і титулами. Важливими були, є і будуть їхні мистецькі твори, позначені радістю і печаллю історичної доби, за якої вони лягли мазками на полотні. Тож, перегортаючи сторінки цієї книжки, усі бачитимуть найперше Творців, які конструювали свій і чужий світ, дарували йому шанс бути прекрасним, а собі – свободу техніки, автономію кольору, нове бачення часу, спрощення образів”, – анонсували книжку у видавництві.

На сьогоднішній презентації ведучий історик і краєзнавець Іван Монолатій зазначив, що книжка – “це гарний пролог до підручника з історії мистецтва Івано-Франківська”.

Книжку почали ще в 2019 році. Зробили як подарункове видання – у твердій палітурці. Обкладинка – остання робота художниці та дизайнерки Олени Рубановської.

Концепція книжки така: 10 мистецтвознавців писали про 10 художників, обираючи по 10 картин кожного. Тож у виданні представлено 100 картин.

Наприклад, мистецтвознавець Назар Кардаш писав про художника Михайла Фіголя: “Так, як він малював Галич, не малював ніхто”. Михайло Фіголь долучився до створення колекції Художнього музею у Франківську. Як магніт, принаджував до міста неординарних людей, відзначають у книжці.

“Про кожного з цих художників можна було б писати не окремі статті, а книжки”, – зазначив Монолатій.

Професорка ПНУ Ірина Дундяк писала про художника і скульптора Михайла Зорія. Художник і критик Анатолій Звіжинський писав про Едуарда Ніканорова.

“Всі представлені постаті – універсали. Працювали в різних мистецьких сферах і досягли успіху”, – відгукнувся Іван Монолатій. “Це не колективна монографія, а мистецький путівник Франківськом”, – додав він.

“Я би сказав, що творчість представлених митців – це прощання з радянською епохою, – сказав художник Мирослав Яремак. – За винятком двох персон – Сорохтея і Ніканорова”. Він пояснив, що історії про вісьмох митців у книзі – це про життя і творчість за умов совка, де одні були партійними і займались пропагандою комуністичних ідей, інші ж або пристосовувались, або зазнавали репресій. “Осип Сорохтей не встиг уповні скуштувати радянських радостей, бо помер у 1943-му. Ну і Едуард Ніканоров, який розпочав свою творчу діяльність за дуже пізнього совка і його вже можна причисляти до наступної епохи”, – зазначив Яремак.

На обкладинці представлена картина художника та скульптора Дениса Іванцева.

КУРС писав, що у “Лілеї-НВ” видали книжку про історію польського міщанства в Станиславові.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: