Впродовж останнього місяця у франківському ДНЗ №27 «Карпатська казка» триває конфлікт з приводу збереження зґрафіто на стінах закладу. Садок мають утеплювати по зовнішніх стінах, відтак малюнки на них – а зґрафіто – це кількашарова кольорова штукатурка – знищать. Роботи з утеплення проводить УКБ. Частково їх уже виконали.
До депутатів на сьогоднішній сесії міськради звернулася мама Лілія Тимофєєва. Вона розповіла, що садок холодний, діти часто хворіли і батьки дуже зраділи, коли дізналися, що його беруться утеплювати. За її словами, проти був один батько – художник Василь Стефанишин. На круглому столі у садку 95% відсотків батьків проголосували за утеплення. Також адміністрація ДНЗ отримала відповідь з міської архітектури, що садок не є пам’яткою.
Окрім того, батьки обурені дискусіями довкола «орнамента» у фейсбуці. Особливо їх збурив допис архітектора Андрія Назаренка. Він алегорично порівняв знищення зґрафіто зі спаленням книжок.
“Нехай Андрій Назаренко пояснить, що він мав на увазі. Ми вимагаємо публічного вибачення Назаренка”, – обурювалися батьки.
Виступ батьки все ж завершили на тому, що готові йти на компрроміс. До прикладу, обережно зрізати зґрафіто.
“Якщо зґрафіто таке важливе – питань нема. Можна його зрізати і поставити у музей», – сказала Лілія Тимофєєва.
Але, за її словами, дитсадок треба утеплювати, бо діти сплять у колготах.
Мер Руслан Марцінків сказав, що зняти зґрафіто – це слушна пропозиція, і доручив заступнику Олександру Левицькому та керівнику КП «Палац Потоцьких», архітектору Володимиру Гайдару опрацювати це питання.
Дитсадок «Карпатська казка», повідомили батькам, також увійшов до програми утеплення за програмою НЕФКО. Тож проблему зі зґрафіто мусять вирішити.
Після батьків виступив урбаніст Андрій Єфіменко. Він підтримав позицію Назаренка, Стефанишина та інших захисників зґрафіто. І зазначив, що утеплюати треба вікна і двері, а від утеплення стін особливого ефекту не буде. Як фахівець він додав, що зґрафіто зрізати неможливо. Простіше зробити голограму.
“Ми поховали художників, які це робили, а тепер ми нищимо їхні роботи – панно, зупинки”, – сказав Єфіменко.
Марцінків поставив крапку в дискусії – припустив, що дитсадок “Карпатська казка” є політичним замовленням.
Термін, упродовж якого мають вивчити, чи можна зняти і зберегти зґрафіто, мер не визначив. Роботи з утеплення тривають.
Тим часом до мера Франківська в мережі звернулися митці всеукраїнської групи Ukrainian Modernism.
“В Європі зберігають, в Україні знищують. Новини з паралельного світу: маленьке словацьке містечко Требішов. Уряд Словаччини виділив 200,000 € на теплоізоляцію будинку культури. 10.820 € з суми направили на реставрацію зґрафіто 1960 року на фасаді”, – розповіли і додали фото художники.
Їхня точка зору така. У Франківську міжнародна компанія NEFCO виділила мільйони євро на ремонти дитячих садків міста. Одним з них став садок “Карпатська казка”, на фасаді якого франківські художники Петро Прокопів та Петро Боєчко створили розпис у складній техніці зґрафіто. В рамках утеплення зґрафіто почали зашивати пінопластом. Місцеві художники забили на сполох, утеплення зупинили через сканадал, але скоро продовжили через тиск батьків. Наразі унікальне зґрафіто, культурна спадщина Івано-Франківська, під загрозою зникнення.
“Ми впевнені – теплоізолювати будівлю можна без знищення мистецьких об’єктів на фасаді, – наголошують митці. – Покажіть, будь ласка, цей пост любителям зовнішнього утеплення, які не вірять в існування альтернатив. Шановний мер Руслан Марцінків, чому ми беремо приклад з Росії, де так само бездумно утеплюють фасади з мозаїками, а не беремо приклад з Європи?”
Художник, заступник директора КП ЦСМ, викладач Івано-Франківської міської художньої школи, батько в ДНЗ №27 “Карпатська казка” Василь Стефанишин додав, що починати утеплення садка потрібно з даху – перш за все замінити понищене покриття. У мережі він проілюстрував стан даху ДНЗ в той час, як утеплюють його стіни.