Чому іноді світло вимикають не за графіком, як визначають час вимкнення та як можна економити електрику, на радіо Західний Полюс розповів директор з управління активами Прикарпаттяобленерго Олег Сеник. Він відповідав на запитання франківців з приводу графіків погодинних вимкнень, пише КУРС.
Франківці запитали, чому відключення за адресою відбуваються з порушенням часу для цієї черги. Відхилення від графіків можуть відбуватися, констатує Олег Сеник, як в межах оголошеного часу – пізніше вимкнення, пізніше чи раніше відновлення постачання електрики, так і поза часом графіка.
“Відхилення є планові і аварійні, – пояснює він. – Аварійні відхилення можуть бути не більше ніж добу. Якщо відхилення протягом доби, то черги людям не міняють. Але їхня черга в цей день може бути іншою. Наприклад, сталося пошкодження кабельної лінії – ми ремонтуємо, а споживачів тимчасово перевели на іншу лінію. В цей час черга не буде відповідати. Коли поремонтуємо, перезаживимо назад – знову буде звична черга. Бувають ремонтні роботи, коли споживачів переводять на іншу лінію на тривалий час – наприклад, ремонт підстанції. Це вже планове відхилення – на тиждень, на два тижні. Тоді вносимо зміни, і вони будуть відображатися”.
Ще можуть бути різні неточності, додає Сеник: “У месенджері у фейсбуці є можливість повідомляти нам про невідповідність, якщо у графіку написано одне, а відбувається інакше. Пишіть – врахуємо і приведемо у відповідність. Таку інформацію ми збираємо, це є нормальний робочий процес”.
Ще одне запитання стосувалося вимкнення об’єктів критичної інфраструктури, а саме – лікарень. Олег Сеник пояснив, що перелік таких об’єктів, які не підлягають вимкненню, енергетикам подає обласна військова адміністрація. Лікарні – там, де є операційні та реанімаційні відділення – в графіки не включені. У Франківську всі лікарні мають світло цілодобово.
Що стосується менших лікарень у районах області, то деякі відключають – у такому випадку дирекція медичного закладу має забезпечити відновлення електропостачання з допомогою дизельних генераторів (дизельних станцій).
Франківці цікавилися вимкненням для ліній, на яких знаходяться об’єкти критичної інфраструктури. Це так звані лінії ручного вимкнення 6.1 та 6.2. З цього тижня споживачів на цих лініях також почали відключати. І так буде продовжуватися і надалі, каже Олег Сеник. Він розповів, що “ручні черги” передбачають вимкнення кожного споживача вручну. Хоч для цього потрібно трохи більше часу – і щоби вимкнути, і щоби увімкнути, але справедливості дотримуватися будуть. “Наразі вимикаємо 3/4 всього споживання”, – зазначив Сеник.
Що стосується вимкнень на наступних вихідних, то Прикарпаттяобленерго не може прогнозувати, чи вони відбудуться, або планувати графіки наперед. “Це не в нашій сфері впливу”, – каже Олег Сеник. Хоч загалом споживання на вихідних зменшується – не працюють промислові підприємства і зменшується загальне навантаження на енергосистему. Саме тому на минулих вихідних Укренерго скасувало графіки.
Механізм формування графіків для Івано-Франківщини такий: щодня близько 20.00 Укренерго доводить ліміти для нашої області. Впродовж години прикарпатські енергетики розробляють графіки погодинних вимкнень на наступний день і оприлюднюють їх. Будь-які зміни впродовж доби доводить знову ж таки Укренерго.
Олег Сеник наголосив, що відключення попереднього тижня істотно не змінили ситуацію в енергосистемі. Тому підхід до відключень на наступний тиждень, вірогідно, не зміниться. І тому економія електроенергії надзвичайно актуальна.
“Я в себе вдома повідкручував лампочки через одну. І електрочайник забрав з кухні і сховав, щоби не було спокуси”, – Олег Сеник закликав кожного знайти свій спосіб економії електрики. За його словами, ще можна оптимізувати режим миття посуду – 30 градусів нагріву води цілком достатньо. “Кожен може знайти свої можливості, залежно від того, чим користується”, – акцентує він.
Нагадаємо, в обленерго розповіли про вимкнення на Буковелі та у торгових центрах Франківська.