fbpx

"Ми досягли моральної перемоги України", - різдвяне звернення митрополита Епіфанія, ПЦУ

Суспільство 12:40, 07.01, 2023

З нагоди свята Різдва Христового очільник Православної церкви України митрополит Епіфаній звернувся до українців.

У своєму різдвяному посланні він підсумував рік, у якому почалося повномасштабне вторгнення рф та велика війна громадян України за свою свободу і незалежність держави. Митрополит Епіфаній окреслив зміни в суспільстві та в церкві, запропонував подивитися в майбутнє і благословив на рік перемоги у війні з імперією зла.

Нагадаємо, у головному соборі Києво-Печерської лаври вперше відбувається різдвяне богослужіння української Церкви. Його очолив митрополит Епіфаній.

2022 – рік моральної перемоги України

“Рік, що минув, був часом болю, страждань, непоправних втрат, руйнувань матеріальних та духовних. Але водночас це був рік великого подвигу українського народу, рік надзвичайної жертовності та взаємної підтримки, рік багатьох перемог на полі бою та однієї великої історичної перемоги, якої ми вже досягли, – моральної перемоги України.

Ця перемога є надзвичайно важливою, особливо з духовної точки зору. Перебіг війни показав, що перевага ворога в озброєнні та чисельності війська, фінансових можливостях та міжнародному впливі не стали вирішальними.

Зараз фактично всі іноземні аналітики визнають свої помилки в розрахунках, коли рік тому вони прогнозували, що Україна зможе опиратися російській навалі протягом кількох днів, максимально – протягом кількох тижнів. Така помилка є зрозумілою, бо у своїх обчисленнях вони брали до уваги речі, які можна передати цифрами.

А як обрахувати незламність духу? Як обрахувати ступінь жертовної любові до Батьківщини та до ближніх? Як обрахувати внутрішню мотивацію захисників України боротися за свободу, гідність, правду, цінуючи їх навіть більше за життя? Всього цього не змогли обрахувати ані друзі, ані вороги.

Але саме це стало основою нашої моральної перемоги. Не лише ми самі маємо тверде переконання, але й довели людям доброї волі в усьому світі, що правда – на нашому боці, на боці України. А для віруючої людини з правдою і в правді – Бог. А де Бог – там буде і перемога”, – сказав у промові митрополит.

Уроки минулого: відсіч духовній агресії Москви

“В минулому наш народ не раз опинявся в ситуації зовнішньо безнадійної боротьби. Без союзників, без ресурсів, внутрішньо поділений. Минулий рік показав, що ми здатні виносити уроки з попередніх помилок. Можливо, не повною мірою, не достатньо якісно і глибоко, як би хотілося, але все ж більшість з нас усвідомили спільну відповідальність. Усвідомили, що в єдності – наша сила.

Частиною цього усвідомлення були рішучі зміни в ставленні суспільства й держави до духовного виміру життя України, – підкреслює очільник ПЦУ. – Десятиліттями і століттями душу нашого народу, нашу віру і нашу Церкву намагалися тримати в імперському полоні, отруюючи свідомість ідеологією “третього Риму” і “русского міра”. Нас свідомо ділили ззовні, щоби владарювати серцями українців.

Московія привласнила собі нашу історію, наш духовний спадок, наші святині. Створена та поширювана за безпосередньої участі Московського патріархату ідеологія “русского міра”, яка стала базою для агресивної війни, що триває вже дев’ятий рік, отруїла свідомість багатьох.

Але після 24 лютого цей дурман все швидше став розвіюватися.

Соціологія свідчить, що за перші місяці великої агресії Московський патріархат втратив три чверті наявної ще рік тому підтримки. І вона продовжує зменшуватися. Рік тому підтримка МП становила 15% опитаних, а вже за кілька місяців після великого вторгнення вона знизилася до 4%, а в деяких опитуваннях – навіть до 2%.

Причина цього – моральне банкрутство. Кирил Гундяєв, очільник Московської патріархії, безсоромно благословляє кремлівський режим і його душогубів на нищення України. А очільники Московського патріархату тут, попри всю очевидність духовної та моральної деградації РПЦ, вперто тримаються Москви, хоча і старанно намагаються приховати цей зв’язок не лише від суспільства, але навіть від власної пастви. Однак правду не сховати.

І усвідомлення суспільством та державою необхідності боронити не лише українську землю, українську економіку та інформаційний простір, українську мову і культуру, але також дати відсіч гібридній агресії Москви в духовному вимірі, в релігійному житті – це є важливе досягнення минулого року”.

КУРС писав, що СБУ завершила перевірки єпархій УПЦ МП ще у чотирьох областях: знайшли триколори, колишні склади окупантів та агітки Медведчука

Заборонити підлеглість ворогу в релігійному житті

Митрополит Епіфаній наголошує: “На моє переконання, так само як заборонено проросійські партії та інформаційні структури, розірвано залежність від ворога в економіці, енергетиці, транспорті та в багатьох інших сферах, має бути заборонено підлеглість ворогу і в релігійному житті.

Йдеться не про сутність православної віри, не про внутрішнє життя Церкви, не про догмати і традиції, в які держава не може втручатися, а саме про адміністративний зв’язок.

Цей зв’язок, ця підлеглість України Москві раніше вже були офіційно визнані беззаконними, нав’язаними нам через підкуп і насильство у XVII столітті.

Збереження підлеглості Москві суперечить канонічному праву та історичній правді. Рішення Вселенського Патріархату 2018 року і Томос про автокефалію Церкви України беззаперечно свідчать про це.

Тому ми підтримуємо позицію держави, рішення президента та РНБО щодо необхідності законодавчо заборонити Московському патріархату надалі втручатися в життя релігійної спільноти в Україні, мати тут свої структури.

Адже ця війна переконливо засвідчила те, про що ми говорили від початку: Московський патріархат є не стільки релігійною інституцією, скільки державною агенцією Кремля з контролю за православним життям в Росії та за кордоном.

Попереду – відновлення України, лікування ран і лікування душ

Митрополит Епіфаній говорив у зверненні про майбутнє і звертався до вірян з надією:

Ми мріяли про українську молитву в Києво-Печерській Лаврі та звільнення цієї величної духовної святині від монополії Московського патріархату, який перетворив її на розсадник ідеології “русского міра”. І ця мрія на очах наших втілюється в життя.

Ми мріяли про єднання українських православних навколо Київського Престолу в єдиній Помісній Церкві – і за ці чотири роки понад 1600 громад зробили свій добровільний вибір, скинули московське ярмо і стали невіддільною частиною нашої великої духовної родини.

На прикладі того, як Господь допомагав Україні та нашій Помісній Церкві в минулому, ми можемо пересвідчитися, що Бог веде нас. Він поруч з нами і серед нас у найважчих обставинах. Він дає сили знесиленим. Він надихає незламністю духу. Він зміцнює нас у боротьбі з російською імперією зла.

Попереду – відновлення України, лікування ран і лікування душ.

Попереду – складні процеси реконструкції зруйнованого ворогами простору та ментального повернення в Україну людей, які тривалий час жили в умовах окупації. Попереду складні виклики демографічної кризи, повернення біженців.

Зараз ми не можемо мати відповіді на всі питання чи приготовлені плани для вирішення всіх проблем. Але якщо триматимемося наших принципів любові, правди, гідності та свободи, якщо не забуватимемо про вічні закони істини та житимемо в згоді з совістю, то все це допомагатиме нам знаходити відповіді на найскладніші питання. Допомагатиме не ламатися під тягарем викликів, допомагатиме знаходити вірний шлях у мороку безвиході.

Ми розпочинаємо новий рік життя вільної України – нехай він стане роком перемоги у війні з імперією зла і роком досягнення правдивого миру”.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: