fbpx

На Калущині провалюється земля через старі соляні шахти. ВІДЕО

Суспільство 12:37, 28.10, 2020

У зоні екологічного лиха живуть мешканці Калуша і навколишніх сіл на Прикарпатті. Просто під їхніми будинками занедбані соляні шахти. Порода просідає, рудники руйнуються, що призводить до зсувів.

Ще 10 років тому цю територію визнали небезпечною для життя, мали відселити 4 тисячі сімей. Та грошей на це не дали, люди продовжують жити у страху і небезпеці, йдеться в сюжеті Фактів на ICTV.

У Кропивнику у зоні ризику 170 житлових будинків. У XIX столітті тут відкрили родовище калійних солей. У радянські часи спустошені копальні глибиною у кілька десятків, а то й сотню метрів заливали соляним розчином. Крихка порода просідала, утворюючи на поверхні тріщини, і руйнувала оселі.

Нещодавно у селі знову провалилася земля – майже на метр. Затопило частину дороги та городів. До людських осель 300 метрів.

«Держава спричинила оцю біду. І зараз держава мала би брати оці всі витрати щодо відселення людей», – переконує в. о. старости села Кропивник Михайло Барнич.

У Калуші, де населення понад 60 тисяч жителів, третина території також над занедбаними соляними копальнями і може провалитися щомиті.

Процес просідання мав тривати сотні років. Передбачити такі стрімкі темпи не міг ніхто.

Спочатку провалля моніторила спеціальна маркшейдерська група у Науково-дослідному інституті галургії. Її скоротили, а установа перетворилася на руїну. Глибокі провали періодично засипають ґрунтом. Але це тимчасово.

Велику екологічну катастрофу у регіоні можуть спричинити кар’єр і сховище, наповнені токсичними відходами від переробки калійних солей.

Врятувати регіон могла би державна програма, яку розробили ще 10 років тому, але про неї забули і припинили фінансування. На реалізацію цієї програми потрібні мільйони. Тим часом земля, будинки і дороги щороку руйнуються. Під загрозою просідання сотні гектарів над покинутими шахтами.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: