fbpx

На Коломийщині вшанували пам'ять повстанців, які загинули в 1952-му від рук місцевого зрадника

Суспільство 12:03, 21.06, 2020

У селі Молодятині, що на Коломийщині, вшанували пам’ять чотирьох воїнів УПА, загиблих в 1952 році від рук місцевого зрадника.

Днями біля пам’ятного знаку неподалік місця їхньої загибелі відбулася панахида, на яку з’їхалися рідні воїнів УПА.

На Коломийщині вшанували пам'ять повстанців, які загинули в 1952-му від рук місцевого зрадника 1
Учасники панахиди в Молодятині

Цьому передувало встановлення банера з фото та історіями кожного. Фотографія наймолодшого загиблого повстанця віднайшлася лише цього року.

На околиці Молодятина на присілку Лисаня під лісом встановлений пам’ятний знак – металевий Тризуб у формі високого хреста, пише Український погляд. Саме там була відправлена велелюдна панахида.

На Коломийщині вшанували пам'ять повстанців, які загинули в 1952-му від рук місцевого зрадника 2
Панахиду відправляє отець Михайло Дзюба, парох Нижнього Вербіжа

Село Молодятин на Коломийщині ‒ одне із «базових» відділу УПА-Захід. В листопаді 1952-го (точна дата не встановлена, але це сталося після 21-го числа) на присілку Лисаня (урочище Дзвінічі) розігралася підступна драма: місцевий житель, якому підпільники довіряли, заблокував вихід з криївки і перекрив вентиляційний продих…

В підземеллі задихнулися четверо повстанців, які понад вісім років вели боротьбу: кущовий провідник і командир боївки СБ Микола Вінтоняк-«Орел», його охоронець і двоюрідний брат Федір Вінтоняк-«Смерека» (обидва зі с. Марківка), охоронець районного проводу Іван Горецький-«Вишня» (с. Рунгури) та Дмитро Тафійчук-«Сомко» (с. Нижній Вербіж).

Зрадник, очевидно, керувався власними меркантильними інтересами – згодом стало відомо, що з криївки пропали гроші і матеріальні цінності. Про криївку із загиблими чекісти МГБ, як зазначено в їхній доповідній № 2584 від 14.10.1953 р. (розсекречено 27.06.2013, № 24/2-2601) довідалися лише майже через рік, використовуючи інформацію захопленого в полон повстанця Дмитра Василика-«Сірка». В документі зазначається, що з криївки витягли чотири почорнілі тіла, три автомати, чотири пістолети, гранату і «оунівські документи, котрі належали бандитам, а також їхню переписку з ріднею».

Для опізнання загиблих зігнали місцевих жителів, а також родичів; мама «Орла» Марія сказала, що не може впізнати сина, а сестра «Вишні» Марія опізнала брата Івана. 

Кілька місяців тому учасник бойових дій на Донбасі, воїн АТО зі села Нижній Березів, який просив залишитися інкогніто, придбав у Коломиї кілька повстанських світлин. Фото були знайдені кимсь на горищі старого будинку, що його демонтували нові власники.

Одна з цих світлин, що найкраще зберегласся, мала виразний напис на звороті такого змісту: «На спомин з революційних часів. Червень 1947 р. Для п. Марійки пересилає Сивий». Уважний перегляд зображення дозволив краєзнавцю з Нижнього Вербіжа Івану Лудчаку встановити, що на тій світлині зафіксований якраз Михайло Тафійчук. А в юнакові поруч нього Михайлова племінниця Ганна впізнала свого двоюрідного брата Дмитра, фото якого родина Тафійчуків розшукувала десятки років.

На Коломийщині вшанували пам'ять повстанців, які загинули в 1952-му від рук місцевого зрадника 3
Михайло Тафійчук-«Сивий» з молодшим сином Дмитром-«Сомком»; 1947 р.

Паралельно велику пошукову роботу провів дослідник історії УПА Андрій Мацьків з Печеніжина, який вже багато років акумулює інформацію про повстанців як з батьківщини Олекси Довбуша, так і прилеглих до неї сіл (від осені 1944-го до початку 60-х років смт Печеніжин був райцентром зі своїм РВ МҐБ, і саме сюди звозили захоплених підпільників району, а також тіла вбитих повстанців).

Таким чином станом на початок червня 2020-го року була зібрана вичерпна інформація про трагічну загибель чотирьох повстанців у криївці на окраїні Молодятина і з՚явилася можливість встановити банер, який розповідає про полеглих тут в третій декаді листопада 1952-го борців за волю України.

На Коломийщині вшанували пам'ять повстанців, які загинули в 1952-му від рук місцевого зрадника 4

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: