У Снятині відбулася наукова академія з нагоди відзначення 150-ї річниці Марка Черемшини. Захід на батьківщині письменника є продовженням Всеукраїнської наукової конференції “Творчість Марка Черемшини і українська культура кінця ХІХ – початку ХХ століття”, пише КУРС з посиланням на Снятинську міську раду.
Науковці зі Львова, Запоріжжя, Херсона, Любліна (Польща), Чернівців, Франківська, Коломиї та Снятина, дослідники творчості письменника, викладачі, студенти-науковці, представники обласних спілок письменників та краєзнавців, працівники Снятинського літературно-меморіального музею Марка Черемшини розповіли багато цікавих фактів про життя Марка Черемшини, його становлення як письменника, особливості поетичної творчості та художнього слова нашого земляка.
Після вітальних виступів розпочала свою роботу наукова конференція. Модерувала захід, декламувала нововіднайдений твір Марка Черемшини “Райска птиця”, а також доповідала на науковій конференції співробітниця музею Марка Черемшини письменниця Іванна Стеф’юк. Наприкінці відбулося обговорення доповідей, екскурсія музеєм та покладання квітів до пам’ятника та могили письменника.
До 150-річчя від дня народження було видано найповніше на сьогоднішній день видання творів Марка Черемшини “Райска птиця”, куди ввійшли і заборонені раніше твори. Його надрукувало франківське видавництво Дискурсус – Брустури.
Також до ювілею Марка Черемшини франківський письменник Степан Процюк випустив нову серію відеоблогу “Марко Черемшина: загадки, таємниці, припущення”. Процюк пропонує по-іншому поглянути на особисте і письменницьке життя Черемшини.
Марко Черемшина (справжнє ім’я Іван Юрійович Семанюк) — український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права, перекладач. Автор трьох збірок новел — «Карби», «Село вигибає» та «Верховина», остання вийшла посмертно. Народився в селі Кобаки, нині Косівський район Івано-Франківської області.
Марко Черемшина став одним з найуспішніших правозахисників, належав до золотої доби адвокатів, деякий час був бургомістром міста Снятина, але сам передав повноваження. Знав 13 мов. Літературний доробок письменника становить понад 60 літературних творів. У своїх новелах Марко Черемшина широко користувався живою народною мовою Гуцульщини та Покуття.
КУРС писав, що у видавництві Discursus стартує передпродаж нової книжки Іванни Стеф’юк – це мереживо її родинних спогадів з історіями «людей із сорокових», книжка про людську долю в історичних буревіях.