21 серпня відбулося засідання регіональної комісії з реабілітації осіб, які потерпіли від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років, пише КУРС з посиланням на Ярослава Коретчука, директора Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. С.Бандери.
Під час засідання опрацювали матеріали 29 справ. За результатами розгляду справ ухвалено рішення про подання Національній комісії з реабілітації обґрунтованих пропозицій щодо визнання 28 осіб потерпілими від репресій та 1 особа – реабілітована.
“Найприкріше, що цей процес проходить тепер, а не у 1990-х роках, – зазначив Ярослав Коретчук. – Багатьох учасників визвольної боротьби сьогодні уже немає. На початку 1990-х років прокуратура проводила перегляд справ засуджених учасників ОУН та УПА, частина з них тоді була реабілітована, але, для прикладу, тих, кого взяли зі зброєю в руках, тоді не реабілітували, бо далі згідно із законами вважалися “ворогами народу”.
Сьогодні ж ми визнаємо здебільшого дітей репресованих, яких з батьками виселили чи вони народилися у Сибіру. Ці, тодішні, діти зазнали усіх поневірянь: холод, голод, неможливість здобути освіту, отримати пристойну роботу. Пильне око КГБ продовжувало наглядати за ними. Сьогодні, коли їх стає усе менше, ми проходимо етап їх признання”.
Івано-Франківська міська рада 28 липня 2023 року затвердила додаткові доплати реабілітованим особам, які постраждали від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917―1991 років, у розмірі 500 грн на місяць.
В інших громадах Прикарпаття подібних програм немає.
КУРС писав, що обласний архів оприлюднив списки прикарпатців, виселених з трьох районів у 1950-х роках.