fbpx

На Прикарпатті класи для вивчення української мови переповнені переселенцями із російськомовних міст

Суспільство 14:57, 02.06, 2022

На Прикарпатті щодня більшає кількість переселенців, які хочуть перейти на українську, бо зрозуміли, що російська – мова окупантів, які жорстоко вигнали їх з дому.

Для таких людей у Івано-Франківську почали відкривати безкоштовні курси – волонтерять вчителі, класи переповнені, йдеться в ТСН.

Сім`я Ольги з рідного Харкова тікала під обстрілами, з речей лише те, що на собі. 8 днів дороги і зрештою – прихисток в Івано-Франківську. Ледве отямившись від пережитого, жінка йде на курси української мови. Вдома, каже, з цим не складалося. «Ніколи. Тільки російське середовище. Я дуже люблю культуру, книги, ТБ українською», – каже вона. 

За сусідньою партою Валерій Миколайович, якому 73. Рідна мова, каже, в пам’яті ще зі школи, а в дорослому житті його оточила російська. «Слова тяжко підбирати. От в Дніпрі – там немає української. Ну як, в село приїдеш, то є, а в місті немає», – каже Валерій.

Перші мовні курси при івано-франківських школах складаються з одинадцяти уроків. Вивчити українську з нуля за цей час неможливо, натомість можна збагатити словниковий запас, підкоригувати граматику, а головне – позбутися мовного комплексу. «У школі ми ж її вивчали. Але не можемо зробити цей крок – заговорити. Я про себе скажу, мені якось соромно», – переконує відвідувачка курсів.

«Говорити, говорити, помилятися і далі говорити. Російська мова – Росія і Путін, і це все разом дає нам окупацію, агресію і насильство. І саме російська мова роз’єднує нас», – переконана вчителька української мови та літератури Наталя Грушецька.

Криваві наміри путінського режиму денацифікувати Україну дали зворотний ефект. Жителі досі здебільшого російськомовних регіонів переходять на державну мову, на курсах найчастіше запитують – як її опанувати швидше.

«От у мене така ситуація: вдома всі спілкуватися суржиком, навіть не російською. І я намагаюсь спілкуватися українською, але підлаштовуюсь під них і знову починаю говорити суржиком», – пояснює свою ситуацію учениця.

«Вам потрібно відвідувати вистави, слухати ТБ – там, де йде нормативна літературна мова. Треба обмежити російську для дітей, треба включати мультфільми, фільми українською – і воно піде мимоволі. Це середовище вплине на дитину», – запевняє вчителька.  

А у Коломиї – уроки української від Найкращого вчителя України – торік Артур Пройдаков завдяки своєму креативному викладанню переміг на Global Teacher Award Ukraine, куратором якої є ведуча ТСН Наталя Мосейчук.

Артур – сам двічі переселенець: 2014 року залишив рідну Луганщину. Зараз  довелося вивозити сім’ю вже з Києва. Аби наблизити перемогу, вважає вчитель, кожен повинен робити, що вміє найкраще, тож пішов волонтерити.

«Я – людина, яка до 24 років говорила російською мовою, і я зробив цей перехід, і мій досвід може стати в пригоді. Коли як не зараз. Це дуже хороший привід перейти на українську, щоб дистанціюватись від всього того зла, яке творить російська армія», – каже Артур.  

Переселенців, які відвідують мовні курси, щодня більшає. І хоча ці заняття безкоштовні, більше готові працювати і вчителі. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: