fbpx

На Прикарпатті на річці Прут хочуть збудувати каскад ГЕС

Суспільство 17:23, 20.05, 2025

На території Матеївецької громади Івано-Франківської області планують зведення каскаду гідроелектростанцій на річці Прут. Ця ініціатива вже викликала занепокоєння серед екологів та природоохоронних організацій, зокрема експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна виступають проти такого будівництва, посилаючись на значні екологічні ризики та загрози для євроінтеграційного курсу України, повідомили КУРСу у WWF-Україна.

Наразі триває процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО) для проєкту, відповідний звіт вже оприлюднено у реєстрі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Аналітик ГО “Українська природоохоронна група”, еколог Петро Тєстов вбачає у планах будівництва ГЕС на Пруті серйозну загрозу для довкілля, а також ризики для міжнародного іміджу України та її євроінтеграційного курсу, який передбачає дотримання високих екологічних стандартів.

Позицію еколога поділяють і експерти WWF-Україна. Фонд послідовно виступає проти будівництва нових гідроелектростанцій на гірських річках Карпат, до яких належить і Прут. 

“Фахівці Фонду неодноразово наголошували на тому, що будівництво ГЕС призводить до фрагментації річкових екосистем, порушення гідрологічного режиму річок та шляхів міграції для водних організмів і втрати біорізноманіття”, — зауважує керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко

WWF-Україна підкреслює, що такі проєкти суперечать зобов’язанням України в рамках міжнародних конвенцій та права Європейського Союзу у сфері охорони природи.

“Плани будівництва нових ГЕС на річці Прут є вкрай недоречними та небезпечними для її екосистеми. Дослідження WWF-Україна в басейнах Пруту та Сірету виявило численні існуючі перешкоди, багато з яких є застарілими та напівзруйнованими і вже завдають шкоди екосистемам та створюють загрозу для місцевих громад: через їхню зношеність підвищується ризик руйнування і виникнення небезпечних ситуацій, погіршується гідроморфологічний стан річок. Замість будівництва нових перешкод зусилля слід спрямувати на демонтаж застарілих споруд та відновлення вільної течії річок, що відповідає запитам місцевих громад та європейським екологічним стандартам”, — каже Коноваленко. 

Нагадаємо, WWF-Україна виступає категорично проти відновлення планів будівництва гідроелектростанції (ГЕС) на річці Білий Черемош у селі Голошина Верховинського району, а також перекриття русла Черемошу в селі Розтоки Косівського району.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: