fbpx

На Прикарпатті підприємство 15 років виготовляє паливо зі стебел та експортує його в країни Азії і Європи

Суспільство 20:45, 27.12, 2019

Центр екологічної енергії «Топінамбур» 15 років займається виробництвом твердого палива з топінамбура.

«Маємо господарство на Івано-Франківщині, де вирощуємо топінамбур на площі 20 га. З одного гектара отримуємо 10 тонн паливних гранул, енергетична цінність яких прирівнюється до 7000 м3 газу», – розповідає директор підприємства Василь Стеф’юк, пише AgroTimes.

Топінаамбур, або земляна груша (Helianthus tuberosus — соняшник бульбистий) — бульбоносна рослина роду соняшників родини айстрових (Asteraceae). Її бульби їстівні.

На Прикарпатті підприємство 15 років виготовляє паливо зі стебел та експортує його в країни Азії і Європи 1
Василь Стеф’юк

«Зайнятися цим бізнесом нас спонукало стрімке вирубування лісів та щорічне зростання ціни на такі види палива як деревина й газ. Деревину з енергетичної тополі, верби та павловнії заготовляють після трьох-чотирьох років вирощування. Біомасу з міскантуса збирають на третій рік росту, тоді як стебло в топінамбура виростає за один рік. Із усіх біоенергетичних культур я обрав топінамбур для виготовлення твердого палива, бо він дає швидкий заробіток», – розповідає Стеф’юк.

ТОВ «Центр екологічної енергії «Топінамбур» нині є центром неформального об’єднання українських підприємств, які вирощують топінамбур на площі 200 га. У цю групу входять дрібні та середні виробники.

«Учасникам-початківцям ми допомагаємо закласти промислову плантацію топінамбура, упродовж вегетації рослин консультуємо щодо вирощування. В учасників неформального об’єднання ми закуповуємо вирощену сировину для виробництва твердого палива», – каже Василь Стеф’юк.

Топінамбур можна вирощувати в монокультурі, він добре росте на одному місці протягом 30 років без сівозміни, невибагливий до ґрунтів, не боїться засухи та не потребує великих затрат, щоб виготовити тверде паливо.

«У період з грудня по травень у природних умовах за допомогою морозу та вітру ми висушуємо стебло топінамбура на пні до вологості 10–20%, за рахунок цього економимо на сушінні однієї тонни сирої біомаси 10–15 євро. Кормозбиральний комбайн підбирає, подрібнює сухі стебла топінамбура та завантажує сировину в причіп. Зі стебел виробляємо паливні гранули (пелети). З гектара сухої біомаси топінамбура отримуємо 10 тонн пелет», – каже підприємець.

Собівартість виробництва пелет із сухого стебла топінамбура становить 15–20 євро за тонну, з відходів деревини — 40–45 євро. Гранули купують промислові підприємства, навіть тепличні виробники для систем опалення, щоб здешевити виробництво овочів у зимово-весняний період.

Центр екологічної енергії «Топінамбур» частково тверде паливо експортує до Лівану, Польщі, Німеччини. Також із подрібненого сухого стебла топінамбура виготовляють брикети високої щільності, з підвищеною стійкістю до вологи, які продають людям для опалення осель.

Гранули топінамбура використовують не тільки для систем опалення, вони є гарною підстилкою для тварин і птиці. Деякі птахівничі господарства вже використовують пелети як екопідстилку. Пелети з топінамбура гарно поглинають вологу та набухають. Відпрацьована підстилка є високоякісним органічним добривом, адже в топінамбура кислотність стебла нейтральна, тоді як у деревини — підвищена. Відпрацьована підстилка з топінамбурних пелет швидше та краще розкладається в ґрунті порівняно з підстилкою із відходів деревини.

«І хоча підтримки від держави в нас немає, щороку кількість виробників, які хочуть займатися вирощуванням топінамбура, зростає. Тим більше, ця рослина дає не лише тверде паливо, а й бульби, що мають цінність і для харчування людей, і як корм для тварин», – підсумовує Василь Стеф’юк.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: