fbpx

На Прикарпатті прокуратура ініціює відновлення садиби Реїв

Суспільство 13:06, 19.04, 2024

Івано-Франківська обласна прокуратура через суд зобов’язала Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації вжити заходи для захисту об’єкта культурної спадщини – пам’ятки національного значення «Садиба та парк», відомої як Садиба Реїв, пише КУРС з посиланням на пресслужбу обалсної прокуратури.

Пам’ятка знаходиться у селі Приозерне Рогатинської громади.

“Це унікальна пам’ятка архітектури та садово-паркового мистецтва XVIII – ХІХ століть. Палац зберігся до наших днів з мінімальними перебудовами та втратами. На цей час комплекс перебуває у приватній власності. Як встановила прокуратура, протягом тривалого часу не вживалися заходи щодо його збереження”, – йдеться у повідомленні.

На виконання рішення суду ініційовано перед Міністерством культури та інформаційної політики України виділення коштів на розроблення науково-проєктної документації для проведення реставраційних робіт.

КУРС писав, що ще у 2021 році суд зобов’язав посадовців Івано-Франківської ОДА зберегти пам’ятку національного значення садибу Реїв.

Довідка:

Палац побудований під наглядом дружини Станіслава Рея графині Вільгельміни Рей з роду Ґлоґовських в 1882 році за проєктом львівського архітектора Юліяна Захаревича.

Палац використовувався як житло представниками роду до початку Другої світової війни. Після її початку в 1939 році Людовік Рей покинув палац і перебрався до Парижа.

В 1945 році садибу перетворили на колгоспний свинарник. У пізнійший радянський період садиба і парк охоронялись як пам’ятка архітектури Української РСР. В різний період за радянської влади та після проголошення незалежності України в приміщенні палацу розташовувалась однорічна сільськогосподарська школа, психіатрична лікарня (1955 рік), гуртожиток Рогатинського зоологічного ветеринарного коледжу (з 1955 року).

 З 1995 року до 2004 року в садибі розташовувався жіночий монастир УПЦ КП. В 2005 році садиба стала власністю церкви, а з 2008 року церква продала її на аукціоні приватним особам за 350 тисяч гривень. Після цього власники будівлі кілька разів мінялись. Нові власники не укладають передбачені охоронні документи на пам’ятку.

Один з власників планував до Євро-2012 року розташувати в будівлі готель. Нащадок роду Мартін Рей планував розташувати в палаці центр міжнародних зв’язків діаспори, проте ці плани не вдалося реалізувати.

До складу садиби входять палац, в’їзна брама, зерносховище, конюшні та паркова частина.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: