fbpx

На Прикарпатті можуть розформувати 8 шкіл, одна з них – у Франківській громаді

Суспільство 19:40, 15.03, 2024

З 2025-го вчителям маленьких шкіл не платитимуть зарплату з державного бюджету. Малокомплектні навчальні заклади, як їх офіційно називають, будуть розформовані – учнів переведуть в опорні школи. Рішення стосовно роботи вчителів прийматимуть в громадах – працевлаштовані будуть не всі.

Без освітньої субвенції

Уряд вирішив не фінансувати зарплату коштом освітньої субвенції вчителям, які викладають у школах з малою кількістю учнів. З 1 вересня 2025 року під такі обмеження потраплять школи, де вчиться менш як 45 дітей, а ще через рік – школи, де вчиться до 60 учнів.

У МОН пояснили, що новація поширюється тільки на 5-11 класи, тобто на навчальні заклади ІІ-ІІІ ступеня. Початкову школу фінансуватимуть без змін. Загалом сьогодні на Франківщині є понад 40 початкових шкіл, у яких навчаються менше як 45 учнів.

«Ніхто не зачиняє початкові школи, – коментує ситуацію для КУРСу директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович. – Політика держави така, що початкова освіта має бути максимально наближена до дитини. І хоч ЗУ «Про освіту», ст. 12, говорить, що клас відкривають, коли є 5 і більше дітей, в іншому випадку діти мають іти на індивідуальне навчання, та все одно зберігають всі класи. У Франківській області є початкові класи, де один учень, – і вони функціонують. Така школа в Заболотівській громаді».

Без державного фінансування з 2025 року на Прикарпатті можуть залишитися 5-9 класи восьми шкіл: у семи з них вчиться 45 і менше учнів, в одній – 47. Ця кількість учнів – на всю школу, з першого по дев’ятий класи, уточнює Кімакович.

  • Новоскоморохівська гімназія (Більшівцівська громада, Івано-Франківський район) – 22 учні, 8 вчителів у школі.
  • Хмелівська гімназія (Богородчанська громада) – 45 учнів, 21 вчитель.
  • Козинська гімназія (Галицька громада) – 43 учні, 13 вчителів.
  • Михальчівська гімназія (Городенківська громада) – 39 учнів, 13 вчителів.
  • Колодіївська гімназія (Франківська громада) – 41 учень, 13 вчителів.
  • Космач-Банівська гімназія (Космацька громада, Косівщина) – 47 учнів, 13 вчителів.
  • Вороненківська гімназія (Поляницька громада, Надвірнянщина) – 41 учень, 12 вчителів.
  • Корнівська гімназія (Чернелицька громада, Городенківщина) – 42 учні, 12 вчителів у школі.

Важливо знати, що для кожної громади освітня субвенція вираховується індивідуально за спеціальною формулою, в якій присутній коефіцієнт РНК – рівень наповнюваності класів. Реформа малокомплектних шкіл, зазначає Віктор Кімакович, робиться для того, щоби оптимізувати видатки і підняти якість освіти.

«Мова не про вчителів, – акцентує Кімакович. – Вчителі у маленьких школах можуть бути суперфахівцями – часто це підтверджують результати олімпіад. Але загалом дослідження якості освіти говорить, що вищий освітній рівень у дітей в тих класах, де вчиться 20+ учнів».

Віктор Кімакович відзначає, що на Франківщині з 2011-2012 років, коли був пік народжуваності, триває демографічна криза – з кожним наступним роком дітей народжується все менше. «В окремих громадах на 2022-2023 рік народжуваність впала на 45-60%. Плюс війна і виїзд жінок із дітьми за кордон. За світовою статистикою, 75% родин, які рік і більше прожили за кордоном, не повертаються в країну, з якої виїхали. В підсумку через років п’ять нас чекає сумна година», – говорить директор Департаменту освіти і науки області.

Що буде з учнями?

З 1 вересня 2025 року учні 5-9 класів малокомплектних шкіл будуть автоматично переведені в найближчу або ж в опорну школу, зазначає Віктор Кімакович. Дітей мають довозити до нових шкіл. Процес повинні організувати громади.

«Передбачаємо проблему у Вороненці, – каже очільник обласної освіти. – Там погана дорога. Дощ, зима – величезні проблеми зі сполученням: потрібний автобус підвищеної прохідності. А в останні два роки їх в Україні взагалі не випускали».

Віктор Кімакович каже, що тим громадам, де створені опорні школи і де будуть розформовані малокомплектні навчальні заклади, мають додати шкільні автобуси. Він пояснює: на сьогодні Кабмін визначив такий порядок розподілу коштів для придбання шкільних автобусів за кошти держсубвенції, за яким автобуси компенсують тим школам, звідки транспорт забрали на війну, а потім надають у ті громади, де є опорні школи.

«Минулого року ми придбали шкільний автобус в Галицьку громаду. Чи вистачить його, щоби підвозити до опорної школи учнів Козинської гімназії, зараз не можу сказати. Це прорахують в громаді і повідомлять нам. Франківська громада, наприклад, узагалі не має шкільного автобуса, але має перевиконання бюджету і може його купити», – каже Кімакович. І додає, що в кожній громаді своя специфічна ситуація.

Звідси проблемною Віктор Кімакович уважає також Корнівську гімназію. В Чернелицькій громаді немає опорної школи, немає і шкільного транспорту. Як громада буде забезпечувати довезення 42 учнів на навчання, поки що невідомо.

«Ми мало купуємо автобусів. За ту держсубвенцію, яку дають, можемо придбати щонайбільше 20 автобусів. Потрібно компенсувати 50 автобусів, які забрали на війну в один рік, плюс ще придбати транспорт для опорних шкіл. Потреба – понад сотня автобусів», – каже директор Департаменту.

Що буде з вчителями?

Що стосується вчителів, то їхню долю буде визначати громада і безпосередньо директор школи.

«У Космачі є опорна школа, але громада може прийняти рішення залишити гімназію, де вчиться 47 дітей, і далі оплачувати роботу вчителям з місцевого бюджету», – пояснює Віктор Кімакович.

Якщо місцеві органи самоврядування, громади вирішать не фінансувати роботу малокомплектної школи самостійно, то вчителям запропонують влаштуватись на роботу в інших школах. У такому випадку їм також мають забезпечити підвезення шкільними автобусами до місця роботи – безкоштовно.

«Директори шкіл, згідно із законом «Про освіту», самостійно визначають потребу у вчителях. Тож директори опорних шкіл визначатимуться самі, чи при переведенні учнів їм збільшувати навантаження вже працюючим педагогам, чи набирати нових», – розтлумачує директор Департаменту освіти і науки ОДА.

Але є, так би мовити, резерв. На Івано-Франківщині в середньому 15% вчителів – пенсійного віку.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: