Державне підприємство “Осмолодське лісове господарство” погодило Висновок про належність лісів у межах свого лісового фонду до категорій пралісів, квазіпралісів та природних лісів загальною площею 4008, 8 га. Про це лісгосп повідомив WWF-Україна офіційним листом № 256/03 від 25.05.2020.
Це найбільша площа офіційно визначених пралісів, квазіпралісів та природних лісів на території Українських Карпат у межах одного лісового господарства.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат”, 2017 року в українське законодавство було введено поняття пралісів, квазіпралісів та природних лісів, а також встановлено особливий режим їх збереження й охорони.
Основні критерії належності до пралісів, квазіпралісів і природних лісів зазначені у “Методиці визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів”, затвердженої наказом Мінприроди України.
Праліси, квазіпраліси, природні ліси — це незмінені або малозмінені господарською діяльністю ліси, що росли без втручання людини, зберегли свою природну структуру, віковий та видовий склад, динаміку і відіграють важливу роль у збереженні біорізноманіття.
На Прикарпатті площа лісів, що відповідають критеріям пралісів, квазіпралісів та природніх лісів, згідно з вищезгаданою Методикою, складає більш як 10 тис. гектарів. Найбільше природних старовікових лісів розташовано саме в держлісфондах Осмолодського та Вигодського лісгоспів (70 % від загальної площі).
Завдяки своїй недоторканності праліси та квазіпраліси є осередками збереження видів, які занесено до Червоної книги України, та своєрідним “депо вуглецю”, який вони накопичували століттями. У межах Осмолодського лісгоспу, наприклад, зростає чи не найбільша кількість лісів за участю сосни кедрової європейської — виду, який занесено до Червоної книги України й який охороняється в Європі.
Наразі ключовим питанням залишається надання ідентифікованим ділянкам посиленого охоронного статусу — другого кроку у процесі їхнього збереження після офіційного визнання лісокористувачем. WWF-Україна ініціюватиме створення пралісових пам’яток природи з метою включення найцінніших лісів до об’єктів природно-заповідного фонду.