fbpx

Наукова спільнота відзначає 130-річчя з дня народження Ярослава Пастернака - відкривача княжого Галича

Наша історія 17:23, 02.01, 2022
НА ФОТО: Фундаменти Успенського собору в княжому Галичі

2 січня 1892 року у місті Хирів, що на Львівщині, народився Ярослав Пастернак – відомий археолог, доктор філософії. Сьогодні наукова спільнота вшановує пам’ять науковця, який зробив сенсаційне відкриття давнього княжого Галича.

Про це нагадує Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Ярослав Пастернак (1892-1969) навчався в Перемишлянській гімназії, а по її завершенню вивчав археологію у Львівському університеті. З початком Першої світової війни був мобілізований до австро-угорського війська. Згодом він бере участь у польсько-українській війні після Листопадового чину.

В 1920-му Пастернак потрапляє до чехословацького табору для інтернованих. У Празі продовжує археологічні студії в Карловому університеті й захищає докторську дисертацію. Він бере участь у великомасштабних розкопках на території старої Праги. Але у приватних розмовах вчений висловлював бажання присвятити себе українській археології.

На кошти митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького Пастернак почав археологічні розкопки: пошуки літописного Галича. Він здійснює сенсаційне відкриття: в 1936 році було знайдено фундамент Успенського собору – головного храму княжого Галича. А в 1937 році «Ярослав знайшов Ярослава!»: під час розкопок собору виявлено кам’яний саркофаг – поховання князя Ярослава Осмомисла. Ярослав Осмомисл – один з наймогутніших володарів Центрально-Східної Європи другої половини ХІІ ст., фундатор Успенського собору.

Ярослав Пастернак - відкривач давнього Галича

В 1939 році розпочинається Друга світова війна, і вчений не має можливості проводити розкопки. Під час війни в 1944 році Пастернак назавжди залишив Україну. В 1949-му вчений потрапляє до Канади. В Торонто він провів решту свого життя, активно працюючи над різними проблемами української археології. Помер у 1969 році в Торонто.

В листопаді 1991 року науковці у підземеллі Собору Юра у Львові натрапили на неймовірну знахідку під час впорядкування крипт: виявили останки чоловічого скелету, поряд – скляну капсулу із запискою, написаною Ярославом Пастернаком. Археолог Пастернак заховав ці кістки таємно, за згодою митрополита Андрея, у переддень Другої світової війни. Знахідка у Соборі Юра – унікальна, бо останків князів в Україні сьогодні більше немає. Практично всі або знищені, або забрані в радянські часи до Росії.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: