З 1 липня минулого року Закон України «Про енергетичну ефективність будівель» запровадив обов’язкову сертифікацію енергоефективності для об’єктів нового будівництва. Йдеться передовсім про багатоповерхові житлові будинки. Сертифікацію та обстеження інженерних систем будівель має право здійснювати виключно атестований енергоаудитор.
Роман Салюк, керівник відділу енергоаудиту енергосервісної компанії «Адамсон», на прикладі містечка «Опришівська слобода», що зводиться на вулиці Блавацького у Франківську, розповів, як працює нововведення, а також дав поради покупцям, на що слід звернути увагу при виборі квартири, пише офіційний сайт містечка “Опришівська слобода”.
Відколи почав діяти закон про енергоефективність будівель, постало кілька нових вимог до новобудов та будинків, які проходять реконструкцію, пояснює Роман Салюк. Зокрема, всі будівлі, які зводяться, повинні проходити енергетичну сертифікацію, що в комплексі аналізує загальний енергетичний стан будівлі і враховує всі параметри будівельних конструкцій, які запроєктовані в новому будинку.
Сертифікацію енергоефективності передбачають і нові Державні будівельні норми. Як відомо, закрите містечко європейського типу «Опришівська слобода» зводиться за новими ДБН. Для потенційних покупців житла важливо знати, на що слід звертати увагу при виборі будинку і покупці квартири. Якщо по-простому, то найбільше коштів витрачається на опалення помешкань. Щоби максимально зменшити ці витрати, забудовники дотримуються вимог щодо утеплення будівель, встановлення енергоефективних вікон та інших скляних конструкцій. З точки зору покупця, радить Роман Салюк, слід звертати увагу на такі аспекти:
Зовнішні стіни. На них повинен бути утеплювач. Якщо будинок не високий, то використовують пінополістирол. У будівлях заввишки понад 27 м, відповідно до вимог енергоефективності, – мінвату. Щоби забезпечувати мінімальний тепловий опір відповідно до теперішніх вимог, товщина утеплювача повинна складати понад 10 см. Раніше були інші вимоги і вважалося, що «працює» утеплювач завтовшки 5-10 см. На сьогодні внесені корективи в будівельні норми, тож, щоби забезпечити мінімальний тепловий опір у нашому кліматичному поясі, потрібно 15 см утеплювача і більше, іноді доходить до 18-20 см. Від цього залежить клас будівлі за енергоефективністю.
Перекриття. Йдеться про перекриття покрівель та цокольних поверхів. Особливо важливе в багатоповерхових будинках утеплення цоколю. Зараз в тренді двоярусні квартири, в них – суміщене перекриття, воно має бути утеплене мінватою 25 см і більше, тоді таке помешкання буде тепле і енергоощадне.
Є вимоги до енергоефективності вікон. Щоб забезпечити максимальний тепловий захист через віконні конструкції, передбачають двокамерні склопакети з мікродисперсним напиленням. Напилення бажано мати з двох сторін. І п’ятикамерний віконний профіль. Такі вікна відповідають мінімальним теплоощадним нормам.
Важливо звертати увагу, як монтують вікна. «При проведенні енергоаудитів вже готового житла ми часто стикаємося з тим, що є велика інфільтрація по периметру вікна через порушення технології монтажу, – розповідає нюанси Роман Салюк. – Є так званий «теплий монтаж», він прописаний у будівельних вимогах. На жаль, деякі забудовники для здешевлення вартості можуть ним нехтувати. А оскільки це приховані роботи, які візуально потім важко побачити, то цей момент часто залишається поза контролем покупців квартир. Виявити його можна в процесі енергоаудиту, під час тесту на герметичність вікон».
Так само важливим є дотримання технології монтажу утеплювача на дахах. Там, де є мансардні поверхи, слід перевірити, як утеплене дахове перекриття, чи так само замовити тест на герметичність. «Ця складніша система утеплення потребує дотримання норм щодо герметичності стиків паро- та гідробар’єра та товщини утеплювача. Коли порушена технологія монтажу, утеплювач може набирати вологи з повітря. Тоді він буде «працювати», можна так порівняти, як мокре пальто взимку. Відповідно, це вже просто складування утеплювача на даху, а не його робота», – деталізує спеціаліст.
Утеплення зовнішніх стін, сторони світу, пряме попадання сонячних променів – все це важливо сприймати в комплексі, щоби позбутися стереотипу «холодних кутових квартир». «Кутові квартири мають більшу площу зовнішніх конструкцій і через це уважаються холоднішими в порівнянні з квартирами всередині будинку. У кутовому розташуванні є свої плюси і мінуси. Якщо будинок зведений з дотриманням вимог щодо утеплення, то тепловий опір стін буде достатнім для того, щоби різниця у розташуванні квартир не відчувалася», – пояснює експерт з енергоефективності.
Спеціалісти виходять з того, що за тепловим опором кожні 10 см утеплювача рівноцінні 2 м товщини неутепленої цегляної стіни. Якщо утеплювач 15-18 см на зовнішніх стінах, то можна вважати, що живемо за кількаметровими стінами. Промерзання її мінімальне. «Тих страшних проблем, які були в старих неутеплених будинках, де була конденсація вологи на зовнішніх стінах, відволоження внутрішніх і цвіль та грибки, в утеплених новобудовах тепер немає», – з досвіду стверджує Роман Салюк.
Щоправда, кутові квартири можуть споживати трохи більше газу на опалення, але їхні плюси у тому, що з вулиці краща звукоізоляція, в таких квартирах немає сторонніх звуків, бо через стінку немає сусідів. Зазвичай у кутових квартирах більше балконів і лоджій, вони мають більше сонця в різну пору дня. Це перевага.
Покупцям слід звертати увагу і на систему опалення в квартирах. Обов’язково вона повинна мати автоматичне погодозалежне керування. «Це вже культура енергоспоживання. І вона впливає суттєво на гаманець та комфорт життя у квартирі», – відзначає фахівець.
В нічну пору, якщо є автоматичне регулювання опалення, температура в квартирі може знижуватися до 18 градусів тепла, що є комфортним для сну. А вранці чи увечері, коли триває активне життя, коли люди прокидаються і збираються на роботу чи повертаються з роботи, доцільно підтримувати 20 градусів.
Варто взяти до уваги, що автоматична система регулювання підтримує однакову температуру в різних кімнатах, які виходять, наприклад, на південний і північний бік. Так, автоматичні термоклапани на радіаторах не дозволять перегріву кімнати на південній стороні. Де жарко – там не лише некомфортно, там ідуть перевитрати. На північному боці може бути, навпаки, прохолодно і для комфорту мешканців – де є маленькі діти чи старші люди – потрібно додати кілька градусів.
«Як показує наш досвід, маючи систему автоматичного регулювання опалення, можна економити від 5 до 15 відсотків коштів в опалювальний період», – ділиться Салюк.
Місця загального користування. У під’їздах, в місцях загального користування, повинні бути встановлені енергозберігаючі двері і вікна. Найкраще, коли передбачені опалювальні сходові – це простір, який межує з внутрішніми стінами квартир. Будинки, де це враховано, мають вищий клас енергоефективності.
«Якщо цього не передбачено, ми іноді пропонуємо провести утеплення стін під’їзду. В такому випадку утеплювач виконує роль бар’єра між квартирами, де опалювальна зона, і під’їздом, де зона холоду», – уточнює експерт з енергоаудиту.
Роман Салюк розповідає, що компанія «Ярковиця», яка зводить містечко «Опришівська слобода», зверталася в компанію «Адамсон», щоби провести сертифікацію енергетичної ефективності житлового комплексу. «Ми провели таку сертифікацію. Хочемо відзначити, що за результатами енергоаудиту за необхідності вносилися зміни в проєктну документацію, щоби вона відповідала новим будівельним нормам», – зазначає фахівець.
На сьогодні «Опришівська слобода» має сертифікати з енергетичної ефективності. В них є інформація для покупців квартир – про рівень енергоефективності будинку, товщину утеплювачів, коефіцієнти теплового опору будівельних конструкцій, вікон, дверей тощо. Все разом складає комплексну характеристику будівлі.
«Майте на увазі, що вид систем опалення, їхнє функціонування і навіть споживання гарячої води в підсумку теж будуть впливати на енергетичну ефективність будинку. Енергоефективність – це тільки одна з комплексу складових, на які слід зважати при виборі та купівлі квартири», – підсумовує енергоаудитор.
«Опришівська слобода» – містечко в районі вулиць Коновальця – Блавацького: чотирнадцять 7-8-поверхових будинків. Всього – до 1000 квартир. Проєкт планують реалізувати за три роки. Будують першу чергу мікрорайону, яку планують завершити у другому кварталі 2021 року, – здадуть 448 квартир.
Квартири комфорт-класу в «Опришівській слободі» – одно-, дво- та трикімнатні. Однокімнатні площею від 36 кв. м, двокімнатні – від 50 кв. м, трикімнатні – від 70 кв. м. Комфортне продумане планування. Підбирають квартири за індивідуальним запитом.
Купити квартиру в «Опришівській слободі» можна за кількома програмами розтермінування без комісій та переплат. Вартість квадратного метра – від 9000 грн.
Як будується «Опришівська слобода» – дивіться на сайті sloboda.if.ua
Партнерська публікація