Попри воєнний стан ситуація на українському ринку праці поступово стабілізується. За даними порталу Jooble, попит на фахівців відновився на 93%, переважна кількість пропозицій зосереджена в обласних центрах, активно публікується робота Ужгород, а також у Києві, Львові, Дніпрі та Одесі. Експерти зазначають, що конкуренція серед шукачів зростає, але про вирішення питання дефіциту кадрів говорити поки що зарано. У боротьбі за кваліфікованих спеціалістів роботодавці підвищують заробітні плати та покращують умови працевлаштування.
Сфера обслуговування залишається безсумнівним лідером
Наразі у сфері обслуговування зосереджено близько 20 тис. вакансій, що складає майже п‘яту частину від загальної кількості вакансій. У готельно-ресторанному бізнесі не вистачає офіціантів, кухарів, шеф-кухарів, кондитерів, барменів, адміністраторів та покоївок. Сервіси з доставлення замвлень запрошують на роботу кур‘єрів. Магазини продуктів, одягу, косметики пропонують посади продавців-консультантів, касирів, мерчендайзерів, керівників торговельними залами.
Особливо високий попит на персонал у сегменті обслуговування спостерігається у регіонах з розвиненим туризмом. Наприклад, у Львівській області часто пропонується Стрий робота, перелік вакансій на Jooble поповнюється щодня. Через зростаючий кадровий дефіцит роботодавці підвищують заробітні плати до 25 000-30 000 грн, запроваджують бонусні системи та отримують дозволи на бронювання частини працівників.
Робочі спеціальності обігнали IT та Digital
Якщо у 2022 році сфери IT та Digital пропонували найбільшу кількість можливостей працевлаштування, то зараз в Україні спостерігається нагальна потреба у робочих спеціальностях. Передусім у будівельному та промисловому секторах потрібні вантажники, різноробочі, електрики, слюсарі, механіки, зварювальники. На виробництвах кандидатам пропонують вибрати вакансію швачки, пакувальника, сортувальника, оператора лінії.
Причиною дефіциту робочих спеціальностей стала мобілізація чоловіків до лав ЗСУ, а також виїзд великої частки працездатних жінок за кордон. Щоб залучити якомога більшу кількість людей, компанії почали пропонувати позиції кандидатам без досвіду з можливістю навчання. Також українські бізнеси регулярно проводять перегляд ставки та підвищують зарплати кваліфікованим працівникам задля підтримання їхньої зацікавленості у роботі. У середньому фахівцям пропонують 22 500-2800 грн.
Транспортна галузь залучає жінок
Понад 70% компаній у сфері транспорту та логістики відчувають кадровий голод. Насамперед не вистачає водіїв комунального транспорту, вантажівок, тракторів, далекобійників, експедиторів та автослюсарів. Історично склалося, що перераховані професії тривалий час вважалися в українському суспільстві суто чоловічими. З посиленням мобілізаційних заходів закривати такі вакансії стало складніше.
Виходом з ситуації є залучення жінок до різних професій у транспортній галузі. Так у Міністерстві відновлення вже повідомили про старт пілотного проєкту для підготовки водійок автобусів, участь у якому є безкоштовною. А в рамках програми «Reskilling Ukraine» жінки мають змогу перекваліфікуватися на далекобійниць. Заробітні плати у цій сфері також є конкурентними, на місяць фахівцям пропонують в середньому 30 000-40 000 грн.
Військово-промисловий комплекс потребує технічних спеціалістів
Після початку повномасштабного вторгнення Україна спрямовує значні зусилля на розробку власного високотехнологічного озброєння. У 2024 році на розвиток ВПК уряд виділив близько 6 млрд доларів. Проте, крім збільшення бюджетів, держава також потребує більшої кількості технічних спеціалістів. Наразі підприємства шукають інженерів, конструкторів, розробників FPV-дронів, майстрів БПЛА, програмістів. Фахівці можуть знайти роботу у підрозділах ЗСУ з заробітними платами від 50 000 грн.
Головною причиною дефіциту технічних спеціальностей в оборонному комплексі є непопулярність технічної освіти протягом останнього десятиліття. Ряд компаній готові інвестувати кошти у конструкторські бюро та обладнання лабораторій. Натомість вони отримують можливість пропонувати вакансії найбільш активним та перспективним студентам.
Реклама