У молодшій школі з новго навчального року почнуть впроваджувати нову систему оцінювання учнів.
Міністерство освіти і науки затвердило методичні рекомендації щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти. Відповідний наказ і текст рекомендацій оприлюднено на сайті МОН.
Головною новацією має стати форма вираження оцінки для учнів молодшої школи. Згідно з рекомендаціями оцінювання має бути у вербальній формі з кожного предмету окремо. Ще одним важливим впровадженням є конфіденційність результатів, які доступні лише для самого учня чи учениці, батьків та вчителя.
Також окрім вербального оцінювання також може мати визначений рівень результату навчання, який рекомендується позначати буквами та визначати за динамікою їх досягнення. Зокрема пропонується наступна шкала: «початковий» П, «середній» C, «достатній» Д, «високий» В.
Згідно з цим рекомендується в особистісних оцінках для учнів 1-2 класів використовувати виключно вербальне оцінювання, а вже в 3-4 можливе застосування рівневої, або ж вербальної оцінки за вибором закладу.
Рекомендації містять Орієнтовну рамку оцінювання результатів учнів 1-4 класів, як переконують в Міносвіти, вона допоможе об’єктивно визначати результативність учнів, однак вона не є обов’язковою для всіх шкіл.
«Заклад може розробляти і фіксувати загальні положення щодо оцінювання результатів навчання учнів у освітній програмі та конкретизувати їх у частині положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти. Особливості організації оцінювання в певному класі можуть ініціюватися вчителем і бути затвердженими на засіданні педагогічної ради закладу», — зазначають у МОН.
За державним стандартом оцінювання має дві категорії:
- формувального оцінювання, мета якого — відстеження особистісного розвитку учнів й опанування навчального досвіду;
- підсумкового оцінювання, мета якого — співвіднести навчальні досягнення учнів з обов’язковими/очікуваними результатами навчання, визначеними Держстандартом або освітньою програмою.
У МОН наголошують, що формувальне оцінювання розпочинається з перших днів навчання у школі і триває постійно. Тому для його ефективності вчителям потрібно дотримуватись алгоритму:
- формулювання об’єктивних і зрозумілих для учнів навчальних цілей;
- визначення разом з учнями критеріїв оцінювання;
- формування суб’єктної позиції учнів у процесі оцінювання;
- створення умов для формування вміння учнів аналізувати власну навчальну діяльність (рефлексія);
- коригування спільно з учнями підходів до навчання з урахуванням результатів оцінювання.
Результати ж підсумкового оцінювання необхідні для визначення результатів роботи учнів за рік. Тому під час цього необхідно зіставляти результати із раніше визначеними цілями та врахуванням орієнтовної рамки оцінювання.
Основою підсумкового оцінювання можуть бути тематичні діагностувальні роботи, записи оцінювальних суджень про результати навчання, які будуть доступні для батьків в електронному вигляді, спостереження вчителя у процесі формувального оцінювання. Підсумкове оцінювання за навчальний рік у МОН рекомендують робити з урахуванням динаміки досягнень.
Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало підготовку до запровадження у 5-9 класах шкіл реформи «Нова українська школа». У рамках реформи МОН починає підготовку забезпечення для педагогів базової школи на засадах концепції НУШ.