Процес навчання передбачає різноманітні домашні завдання. Найпоширеніша самостійна робота – реферат, який відноситься до простих, але дуже важливих різновидів. Він допомагає заглибитися в пізнання певної теми, знайти і систематизувати загальні положення, краще розібратися в тонкощах і структурувати інформацію. Його сутність – короткий виклад змісту документа або окремої частини, яка включає фактичні відомості і висновки з достатньою повнотою. Відмінна риса полягає в тому, що для написання завжди використовуються кілька джерел, а надаються узагальнені дані і унікальний текст. Він буває чотирьох основних видів:
- інформативний (конспект) – складається, в першу чергу, з положень первинного документа, що ілюструють матеріал, найважливішу аргументацію, відомості про методику дослідження;
- індикативний (вказівний або резюме) – містить тільки ті положення, які тісно пов’язані з темою (без другорядних і уточнюючих);
- оглядовий – пишеться на основі декількох джерел з одного питання;
- монографічний – більш рідкісний, тому що складений по одному, але дуже цінному документу.
Різні письмові доповіді зазвичай містять не менше 10 і не більше 15-20 сторінок, повинні відповідати всім іншим обов’язковим вимогам. Окрема увага приділяється об’єктивності, точності, повноті викладу, використанню єдиної термінології і скорочень, логічній композиції, грамотності та унікальності.
Етапи роботи і правильна структура
Після усвідомленого вибору теми, що відповідає особистим пізнавальним інтересам автора, починається підбір матеріалу. Необхідно вивчити відповідну літературу – книги, брошури, журнальні та газетні статті, після чого скласти план як чітку основу подальших дій. Наступний етап передбачає обробку, систематизацію інформації, формування тексту і оформлення роботи. При цьому слід враховувати, що у кожного реферату є шість складових частин:
- титульний аркуш,
- план,
- введення,
- основна частина,
- висновки,
- список використаної літератури.
Бібліографічний опис дає вихідну інформацію. Сам текст включає найбільш істотні відомості. Це тема, проблема і предмет, цілі і зміст, методи і результати дослідження, висновки автора з оцінками, припущеннями, гіпотезами, але без розгорнутих доказів і порівнянь. Композиційно такий реферат складається зі вступу (вступна частина), основного викладу (опис) і висновку. Важливо відобразити актуальність проблеми, знання сучасного стану і повноту цитованої літератури, використовувати відомі результати і факти, посилатися на роботи вчених. На завершальному етапі необхідно ознайомитися з методичними рекомендаціями до написання і відредагувати текст відповідно до них.
На правах реклами