Холод, снігопади, хуртовини і безмежної краси гірські пейзажі. Зараз це звична картина для працівників найвищої в Україні метеорологічної та сніголавинної станції. Розміщена вона на висоті близько 1450 метрів, на горі Пожижевська, що у північно-західній частині Чорногірського хребта. Хто і як передбачає погоду в Карпатах, КУРС розповідає з посиланням на Ukraїner.
Що три години, без вихідних та попри негоду, працівники опорної станції «Пожижевська» знімають покази з численних приладів на метеомайданчику станції. Дані записують у спеціальні щоденники, потім заносять до таблиць на комп’ютері станції, кодують та надсилають до гідрометцентрів у Івано-Франківську й Києві. Та тут не лише спостерігають за погодними умовами, а також стежать за формуванням снігового покриву та визначають рівень лавинної небезпеки.
Колектив станції невеликий і сформований з витривалих і досвідчених людей, які звикли до життя у горах і сприймають як належне складність й подекуди екстремальність умов своєї роботи. На станції постійно працює 10 осіб (метеорологи, інженери, лавинники, дизеліст-електрик і електромеханік), взимку до колективу долучаються ще два кочегари.
«Ми є для того, щоби давати ту погоду, яка в даний час є. Таких станцій є досить багато. Вони всі передають дані до Києва. В Києві є синоптики свої. Вони беруть супутникові дані, і потім складається карта прогнозу погоди», — розповідає директор станції Михайло Довганюк.
За погодою на «Пожижевській» спостерігали давно, адже, за словами директора станції, на горі для цього ідеальні умови. Сам Михайло Довганюк вперше потрапив на станцію ще у 1972 році, а у 2006 році очолив «Пожижевську». Пригадує, що за майже п’ятдесят років його роботи багато чого змінилося. За радянських часів працівники мусили йти по двадцять кілометрів, щоб провести тижневу зміну на станції, де взагалі не було світла. Сьогодні ж в апаратній станції стоїть дизель-генератор, який заряджає акумулятори для сонячних батарей та приладів, а біля будинку працює вітряк. Крім цього, станція оснащена новішими метеорологічними приладами, а комп’ютер та доступ до інтернету спрощують процес збору, аналізу та передавання погодних даних.