У Франківську психотерапевтка Анна Шийчук спільно з культурною менеджеркою Юлією Кушнір розробила “Щоденник війни”, який допомагає розібратися з думками, зрозуміти себе та в результаті отримати базову психологічну підтримку, зменшити стрес. Електронна версія щоденника – безкоштовна.
Така методика у психотерапії не нова. Щоденник – це форма самодопомоги. А от наповнення щоденників – авторська розробка Анни Шийчук, пише Репортер.
Перший формат щоденника Анна з Юлею розробили якраз перед початком російського повномасштабного вторгнення. 22 лютого відправили в друкарню макет. А 25-го отримали відповідь, що друкарня не працює. Разом із тим жінки зрозуміли, що навіть якби щоденники вдалося надрукувати, вони проєктувалися для цивільного життя, а не умов війни.
“Там було кілька розділів, які корисні, чудові, але їх не варто множити у форматі війни. Зокрема, останній розділ – про планування майбутнього і про бажання. Це кльово, але під час війни розхитувати цю тему шкідливо, – говорить Анна Шийчук. – Цей розділ змушує приділити багато часу майбутньому, а у внутрішній ментальній кризі, коли стрес несеться в такій кількості, шкідливо планувати надовго, шкідливо змушувати людину 25% часу роботи зі щоденником займатися думками про майбутнє. Корисно планувати на кілька місяців, пів року, рік. Водночас варто пам’ятати, що планування під час війни відрізняється. Передусім тим, що має бути гнучким і змінюватися відносно обставин”.
Але щоденник вже був готовий. І клієнти Анни, які попередньо цікавилися щоденником, сказали, що їх усе влаштовує. Відтак Анна з Юлею розробили ще один терапевтичний щоденник, адаптований під війну. Він так і називається «Щоденник війни». І він, на відміну від звичайного, який коштує 1200 грн, безплатний.
“Щоденник війни розповсюджується виключно безкоштовно, ми маємо грант. 500 паперових красенів чекатиме вас в кінці серпня. Це наша позиція, що під час війни ми точно не будемо брати за це гроші”, – додає психологиня.
Наразі вдалося знайти вже два фінансування для їх друку. Одне – підтверджене, від «Українсько-данського молодіжного дому», який підтримає перший тираж і публікацію електронної версії щоденника на сайті.
Інший донор готовий підтримати друк ще тисячі примірників. Наразі очікується підтвердження такої співпраці. Тож їх буде чимало.
Друковані примірники з’являться наприкінці серпня. Наразі триває запис на їх отримання. А от електронний варіант у форматі .pdf можна завантажити вже нині. І 110 людей вже скористалися з такої можливості.
Щоденник можна видрукувати та писати вручну. Або просто взяти за основу, а там вже обрати – чи вести паперовий блокнот, чи створювати електронні нотатки або навіть записувати аудіофайли.
“Щоденник війни” розраховані на три місяці ведення. Містить простір для роздумів, різні техніки подолання стресу та календар змін.
Одна із використаних у щоденнику технік – написання листів. Терапевтично вона використовується, коли емоцій занадто багато.
“Дуже допомагає писати листи. Особливо якщо їх неможливо висловити, бо людини немає поруч або вже немає серед живих. Або коли я хочу сказати таку гидоту, що подібне людям звичайно не кажуть. У листах це все добре виписується, – каже Анна Шийчук. – Листи в терапевтичному щоденнику мають дві форми – там, де я пишу про себе, і там, де листи – конкретним адресатам”.