fbpx

Майстерні та династії Гуцульщини: у Косові відкрили виставку крафтових виробників

Суспільство 11:11, 10.04, 2024

Експозицію виставки “Народне мистецтво як бренд” цими днями презентували в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Свою продукцію представили майстерні кераміки, художньої обробки шкіри, дерева та металу, ткацтва та вишивки. До участі у проєкті долучилися 15 виробників Косівщини, які поєднують автентичні технології з сучасним дизайном, розповіли на сторінці музею у фейсбуці.

Для глядачів виставки представлена коротка інформація про кожний бренд та QR-коди сайтів і сторінок у соціальних мережах. Цікаво, що більшість крафтових виробництв заснували митці з художньою освітою — випускники Косівського інституту прикладного і декоративного мистецтва. Часто це представники родинних династій, де ремеслом займаються з діда-прадіда.

Ткацтво

Руслана Гончарук – ткаля з села Яворів. Виготовляє як традиційні гуцульські ліжники, так і авторські вовняні вироби: панно, гуні, кардигани, безрукавки тощо. Тче на сторічному верстаті, який належав ще її прабабці, – займається цим понад 20 років. Є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Одна з найвідоміших робіт майстрині – колекція гунь для акторів мюзиклу «Гуцулка Ксеня» Драмтеатру імені І. Франка. Вироби Руслани Гончарук купують українські зірки та знаменитості.

Майстерні та династії Гуцульщини: у Косові відкрили виставку крафтових виробників 1

Ґушка / GUSHKA – український бренд вовняних виробів, що популяризує давнє ремесло та закохує в українські традиції. Кожен виріб витканий з натуральної овечої вовни на старовинних ткацьких верстатах з використанням давніх технік.

Проєкт зародився у 2016 році у Косові. Засновники компанії Олег Луканюк та Дарина Фурманюк розпочали справу із запрошення своєї сусідки Любові Рибенчук, ткалі в третьому поколінні, приєднатися до команди та втілити бачення в реальність. Разом ми почали створювати те, чим тепер є Ґушка. Це килими ручної роботи, ліжники, панно, зручні подушки, пуфи та традиційний український одяг. Бренд створює стильні інтер’єрні речі в етностилі.

КУРС писав, що майстерня Gushka з Косова перемогла в проєкті Lenovo і отримає грант 500 000 грн

Кераміка

З виробників кераміки у виставці взяли участь три сімейних майстерні: родини Троць, Сергія та Мар’яни Дутків, родини Чорних.

Майстерню родини Чорних у місті Косові заснували представники двох поколінь гончарів: подружжя Орест та Марія з сином Миколою. Майстри виготовляють традиційну косівську мальовану кераміку із застосуванням авторських прийомів декорування.

Майстерні та династії Гуцульщини: у Косові відкрили виставку крафтових виробників 2

У творчому доробку родини є як традиційні вироби, так і інноваційні авторські. Декілька років тому родина Чорних відкрила у Косові кав’ярню GONCHAR, де напої подають у керамічному посуді ручної роботи. Також тут облаштована виставка авторської кераміки та простір для гончарних майстер-класів.

Мосяжництво

На виставці у музеї експонуються і ювелірні вироби.

Мосяжна майстерня – проєкт ювелірів Олега Гаркуса та Христини Фарилюк. Майстри художньої обробки металу створили свій бренд з метою популяризації традиційних гуцульських прикрас. Унікальні орнаменти, сакральні та містичні символи тут трансформують у сучасні прикраси, розвиваючи регіональний стиль Гуцульщини.

Майстерні та династії Гуцульщини: у Косові відкрили виставку крафтових виробників 3

Майстерня створена 3 роки тому, але має глибоке підґрунтя у дослідженні традиційного мистецтва Гуцульщини, професійну освіту засновників та понад 30 років практичного досвіду. Авторські зразки мосяжних виробів Олега Гаркуса та Христини Фарилюк добре відомі в Україні та за кордоном.

Художня обробка дерева

Художню обробку дерева на виставці представили Мирослав Радиш, бренд GonTa та Родинна майстерня Стринадюків.

Мирослав Радиш — майстер художньої різьби та педагог. Працює викладачем-методистом на відділенні художнього дерева Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва. На обійсті пана Мирослава у місті Косові діє приватна галерея «ДЄДИК».

Майстерні та династії Гуцульщини: у Косові відкрили виставку крафтових виробників 4

Тарелі, боклаги, полички для писанок, мисники, виконані майстром, наповнені філософським переосмисленням традицій гуцульського різьблення з використанням різноманітних технік: інкрустації бісером, жируванням металом, інтарсії шкаралупкою писанок та ін. Твори майстра зберігаються в музеях та приватних колекціях у багатьох країнах.

Шкіряні вироби

Серед експонатів виставки представлені шкіряні вироби декількох майстерень. Серед них бренди Коти-Торба та GEBEL, Василь Пліхтяк та Юрій Порох.

Дизайнер художньої обробки шкіри Василь Пліхтяк виготовляє сумки, гаманці, ремені та інші аксесуари. Використовує поєднання різних традиційних технік. Активно займається педагогічною діяльністю, є учасником низки наукових конференцій та співзасновником Міжнародного конкурсу молодих модельєрів «Водограй».

Майстерні та династії Гуцульщини: у Косові відкрили виставку крафтових виробників 5

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: