fbpx

Розпочався Великий піст: особливості передвеликоднього періоду, хто звільнений від посту

Суспільство 14:04, 18.03, 2024

У християн східного обряду 18 березня розпочинається Великий піст, який триватиме 48 днів, до 5 травня – Великодня. Це найдовший і найсуворіший піст у році.

Час початку Великого посту щороку залежить від дати Великодня. Християни дотримуються чотирьох постів у році: Пилипового (40-денний піст перед Різдвом), Великого, Петрового (присвяченого святим рівноапостольним Петру і Павлу) та Успенського (двотижневий піст у серпні на честь Успіння пресвятої Богородиці).

Великий піст складається із Чотиридесятниці й Страсної седмиці. Остання – тиждень напередодні Великодня.

Під час посту важливо відмовитися від розваг та шкідливих звичок. Людина має очиститися духовно, переглянути ставлення до оточуючих, світогляд і сприйняття цінностей. Основний акцент під час Великого посту – чистота думок і справ, а обмеження в їжі – лише допоміжна частина.

Під час посту, каже Церква, необхідно більше молитися, читати Святе Письмо, частіше відвідувати храм та каятися. Важливо стежити за думками і вчинками – не хвалитися, не заздрити, не засуджувати.

Християни зазвичай відмовляються від їжі тваринного походження та алкоголю, куріння.

“Під час Великого посту постити зобов’язані усі вірні, за винятком кількох категорій людей”, – уточнює пресслужба Івано-Франківської архієпархії УГКЦ.

Коли і як треба постити?

  • у перший день Великого посту і Страсну п’ятницю — суворий піст, тобто слід утримуватися від вживання м’ясних і молочних продуктів та яєць, а також страв, які містять ці продукти;
  • у перший тиждень Великого посту і впродовж усіх днів Страсного тижня потрібно утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв;
  • у понеділоксереду та п’ятницю інших тижнів Великого посту слід утриматися від споживання м’ясних продуктів і страв; у вівторок та четвер дозволено всі види їжі.

Протягом усього часу Великого посту вірні зобов’язані утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах.

Хто звільнений від обов’язку посту?

Є певні категорії людей, які звільнені від обов’язку посту. Це:

  • діти до 14 років;
  • особи, яким виповнилося 60 років;
  • важкохворі;
  • вагітні;
  • матері після пологів і ті, що годують груддю;
  • ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин);
  • ті, що важко працюють;
  • ті, що харчуються зі столу інших;
  • убогі, котрі живуть з милостині.

В окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий ієрарх, заохочуючи в цьому разі вірних до здійснення діл побожності та милосердя.

КУРС писав, що з вересня минулого року Православна церква України перейшла на новоюліанський церковний календар, і тепер всі неперехідні свята із фіксованою датою відзначають на 13 днів раніше. “Перехід на новий календар пройде без примусу”, – коментував тоді це рішення предстоятель ПЦУ Епіфаній.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: