fbpx

Лікарі Франківської ЦМКЛ вчилися задіювати віртуальну реальність в реабілітації

Суспільство 17:45, 21.02, 2024

Реабілітологи Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні пройшли спеціальні навчання в контексті VR-відновлення постраждалих від війни.

Про це розповіли на сторінці ЦМКЛ у фейсбуці.

Art Therapy Force — проєкт, який націлений на відновлення психоемоційного здоровʼя суспільства. Частина проєкту – використання VR-шоломів для віновлення постраждалих від війни. VR – це віртуальна реальність.

Реабілітологи ЦМКЛ – завідувач відділення реабілітації та відновного лікування Михайло Кобзей, ерготерапевти Василина Перегуда та Наталія Семчук – вивчали методику роботи з VR-шоломами в медичних закладах.

Здебільшого VR використовується під час реабілітації військових як допоміжний засіб, який ефективно знижує фантомні болі, покращує психоемоційний стан і зменшує потребу в медикаментозному знеболенні. Їх також застосовують для зменшення невротичних болей. VR-шоломи знімають тривожність та емоційне напруження, а також сприяють покращенню координації рухів.

Методи реабілітації та психоемоційного відновлення, які поєднали інновації та мистецтво від проєкту Art Therapy Force представили у Франківському драмтеатрі. Йшлося також про музикотерапію та терапію травм засобами мистецтва.

Команда волонтерів Art Therapy Force, які мають досвід і експертизу у проєктах віртуальної реальності, розповідають, що з літа 2022 допомагають одному з київських медичних закладів застосовувати VR як допоміжний засіб для реабілітації поранених.

Для багатьох пацієнтів VR виявився ефективним при фантомних болях, для покращення психо-емоційного стану та як альтернатива медикаментозному знеболенню.

Раніше у VR було популярно вбивати зомбі в іграх, але можливостей насправді набагато більше. Є багато мистецьких проєктів. У Британії у 2019 році закупили VR-шоломи в бібліотеки. Можеш почитати книгу, а можеш надягнути шолом і опинитися в космосі, подивитися на антарктичні станції чи опинитися в африканській савані серед левів. Можна анатомію вивчати: перед тобою модель, і можна кісточки витягати, бачити про них інформацію, складати заново.

Віртуальна реальність розширює творчі можливості пацієнтів. Можна малювати, створювати скульптури і потім друкувати їх на 3D принтері чи продавати цифрові моделі в комп’ютерних іграх. VR — це не тільки розвага, а можливість творити, зазначають організатори проєкту.

Реабілітація з допормогою VR-шоломів
VR-шоломи використовують реабілітологи у Львові

У Києві та Львові вже використовують VR-шоломи для того, щоб полегшити стан постраждалих військових та цивільних після операції та зменшити фантомні болі після ампутації кінцівок.

Складнощі у використанні VR-терапії полягають у тому, що лікарні не мають шоломів серед свого обладнання. Державної програми поки що немає.

За кордоном VR почали використовувати для військовослужбовців у 1990-х роках — теж для знеболення і теж зі значними результатами. Проте, це не єдиний спосіб застосування шоломів: є також спеціалізовані програми, які створюють для керування роботизованими протезами.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: