Цю технологію використовують у нафтовій промисловості. Мабуть, тому з’явилась легенда, що “горілку роблять з нафти”. Не хвилюйтесь, це міф. Спирт методом ректифікації виготовляють з зернового сусла. В гіршому випадку − з картоплі. Й ця технологія вважається найкращою. Але є деякі нюанси, про які ми вам зараз розповімо.
Класична технологія
З давніх-давен спирт отримували в пристрої, який ми називаємо “самогонним апаратом”, а науковці − перегонним кубом. Щоб відділити етанол від води та інших домішок, його нагрівають до високої температури. А потім охолоджують у конденсаторі.
Тут працює принцип різниці температур кипіння. У спирту така температура нижча, ніж у води. Тому він швидше перетворюється на пару, відділяючись від води та інших, важчих домішок. Відповідно, що важча речовина, то пізніше вона починає перетворюватись на пару.
Проблема з легкими фракціями. Вони починають випаровуватись раніше, ніж спирт. Тому від “перваку” так швидко хмелієш. А разом з етиловим спиртом з сусла отримуються й інші спирти. Всі вони − страшні отрути.
Ректифікаційна колона
Уявіть собі самогонний апарат, який працює безперервно. Де замість випарованої сировини постійно поступає нова. А конденсатор такий великий, що його помістили в цілу колону. Тепло подається постійно, але тільки в нижній частині. Пара підійматися догори й охолоджується.
Тоді, відповідно, легші фракції “полетять” на сам верх колони. Важкі залишаться внизу, а середні − посередині. Нам залишається лише розмістити щось схоже на тарілку, на якій би збирався цінний продукт. Точно знаючи температуру кипіння спирту, цей збірник ми могли поставити на такій висоті, куди б не потрапляли інші фракції.
Саме так й працює ректифікаційна колона. Масово застосовувати цю технологію для виробництва спирту почали під час Другої світової війни, коли потреба в етанолі різко зросла. Солдати, які пробували “наркомівські сто грамів перед боєм”, були вражені якістю напою. Більшість з них до того вживала тільки домашню “сивуху” або ж низькоякісну “казенну” горілку.
Десь з 40-х по 80-ті роки минулого сторіччя слово “ректифікат” було синонімом алкогольного напою найвищої якості.
Чому та коли якість знижується
Головна проблема з горілкою − високі податки та державна монополія на виробництво спирту. Постійно знаходяться ділки, які бажають покласти ці податки до власної кишені. Вони виготовляють так звану “фальсифіковану” горілку. Тобто напій, з якого не сплачений акцизний збір.
Придбати якісний спирт донедавна можна було лише на державному спиртзаводі. Тому фальсифікатори лили до своїх напоїв буквально все, “що горіло”.
Де знайти якісний ректифікований спирт
Ви вже, мабуть, зрозуміли, про що йдеться. Краще самому купувати спирт та готувати алкогольні напої з нього. Так ви точно будете знати, що в пляшці. Зараз вже розпочався процес приватизації державних заводів. Але якість їхньої продукції − просто відмінна. Спирт в Україні відповідає вимогам ДСТУ. До речі, це найжорсткіші у світі вимоги. А наш ректифікований етиловий спирт − найчистіший та найякісніший.
Джерело – https://spirt-opt.site/uk/
Промо