Мільйони українців опинилися під обстрілами, мусили покинути дім. Багато з нас відчували пекельний страх, бачили звірства, до яких неможливо бути готовому. Щоб допомагати людям це пережити, молодіжна організація СТАН створила програму психоемоційної підтримки в Івано-Франківську.
Психоемоційна підтримка — складне та відповідальне завдання. Координатор проєктів СТАНУ Дмитро Кузнєцов за освітою дитячий психолог, але досвіду в цій сфері має небагато. За порадами він звертався до психолога Ігоря Тридуба. Ігор у професії з 2010 року. Крім того, він працює в організації Карітас Харків та має досвід керування шелтером для внутрішньо переміщених осіб. За кілька днів після повномасштабного вторгнення Росії Ігор з дружиною виїхали з Харкова, й врешті опинилися в Івано-Франківську. Зараз він є координатором цього напрямку в організації.
Почали з того, що Ігор Тридуб побував у кількох прихистках, з якими працює СТАН, поспілкувався з тамтешніми мешканцями. Важливо було зрозуміти, в якому стані зараз люди, якої підтримки чи допомоги вони потребують, наскільки вони відкриті.
За словами Ігоря, ситуації дуже різні: “Від тривоги, страху, розгубленості до шоку, стресових розладів, Іноді це межові стани між психічним здоров’ям та нездоров’ям. Особливо складно людям, які приїхали нещодавно з Маріуполя”.
Ігор Тридуб пояснює, що ця психоемоційна підтримка спрямована передусім на те, щоби поруч з людьми був психолог, який допоможе впоратися з переживаннями, уникнути погіршення стану.
Залежно від того, скільки в кожному з шелтерів проживає людей, психолог працюватиме з ним чи на повну зайнятість, чи кілька годин. Важливо налагодити довірливі стосунки, допомогти людям відкритися, а тоді перейти й до індивідуальних консультацій, якщо вони потрібні.
Такі заходи — це насамперед психоедукація, тобто роз’яснення людині, що саме зараз із нею відбувається. Роз’яснення, що її реакції – нормальні. Нормально погано спати, прокидатися серед ночі, хвилюватися. Якщо розуміти природу й навіть потрібність таких психологічних реакцій, легше з ними впоратися. Подолання проблеми завжди починається з її усвідомлення.
У рамках програми психоемоційної підтримки від СТАНу психологи вже почали працювати з внутрішньо переміщеними особами, а також з волонтерами й активістами, які допомагають. Почали працювати з дітьми. 15 квітня в альтернативній школі “Невгамовні” вже було перше заняття арттерапією. Заплановані також заходи для дорослих, які б допомагали інтегруватися в новому середовищі. Зокрема через роботу та волонтерство.
Планується забезпечити не лише психологічну, а я психіатричну підтримку.
“В Яремчі я зустрічався з людьми з Маріуполя в дуже складному стані, — розповідає Тридуб. — Тут важлива консультація фахівця, який би міг працювати з людьми в граничному стані між психічним здоров’ям і нездоров’ям. В шелтерах є люди, які вже приймають препарати від розладів психіки. Їм потрібна особлива увага”.
Також СТАН працює над тим, щоб організувати підтримку психолога онлайн. Потрібно щось на зразок “гарячої лінії”, щоб люди мали до кого звернутися в кризових ситуаціях. Ігор Тридуб переконаний, що перше завдання психолога — бути поруч, коли людина готова ділитися своїми переживаннями, своїм болем.