З 2027 року стартує наступний етап освітньої реформи, який стосуватиметься старшої школи. Передбачається поділ профільної середньої освіти на два напрями: академічний та професійний. Проте багато ліцеїв не зможе працювати у цьому форматі нової реформи освіти. Це означає, що 234 ліцеї в громадах Прикарпаття припинять своє існування. Про це на брифінгу 11 липня повідомив директор Івано-Франківського регіонального відділення “Асоціації міст України” Юрій Стефанчук, пише КУРС.
“В Івано-Франківській області понад 308 ліцеїв функціонують сьогодні. Лише приблизно 70 з них зможуть працювати в межах нової реформи освіти. Це означає, що значна кількість ліцеїв не відповідатиме вимогам нового формату. Проведений аналіз показав необхідність формування мережі спроможних ліцеїв. Ми пропонуємо, щоб щонайменше 10 громад отримали спроможну мережу з необхідною наповнюваністю класів для нормального функціонування шкіл. Цей аналіз враховує запити громад та народних депутатів України”, – пояснив Стефанчук.
Як пояснив аналітик Івано-Франківського регіонального відділення “Асоціації міст України” Тарас Малишівський, така ситуація створює нерівні можливості для учнів на здобуття освіти.
За його словами, на Прикарпатті планують залишити школи у 56% громад. Жодна громада з населенням до 5 тисяч осіб не матиме ліцею, лише у 19% громад з населенням від 5 до 10 тисяч залишаться школи.
Для порівняння: на Львівщині школи збережуть у 96% громад, на Закарпатті – у 88%.
“Всі діти мають мати однакові можливості, незалежно від того, в якому регіоні, в якій громаді вони проживають. Тому що війна й так забирає в дітей дитинство”, – сказав Малишівський.
Голови прикарпатських громад пропонують розширити мережу ліцеїв в Івано-Франківській області, включаючи такі громади: Зеленська (високогірна), Поляницька, Дубівська, Дзвиняцька, Олешанська, Новицька, Нижньовербізька, Печеніжинська, Переріслянська, Ямницька.
Нагадаємо, що держава надаватиме по 5000 грн на підготовку першокласників до школи.