Фільм “Дисидент”, що створюється за підтримки Держкіно, заснований на реальних подіях, які розгорнулися на тлі радянської військової агресії 1968 року.
Патріот і колишній боєць УПА повернувся із таборів і ось уже кілька років живе в радянській Україні. Табірне минуле не дає йому знайти гідну професію, а політичні переконання – жити звичайним життям. Втративши віру в боротьбу, він наважується на останню у своєму житті акцію протесту.
Стрічка звертається до часів кінця хрущовської відлиги та розквіту дисидентського руху: образ головного героя натхненний історією життя уродженця Львівщини Василя Макуха – дисидента, учасника українського руху опору в СРСР та бійця Української повстанської армії.
Головного героя, дисидента на ім’я Олег зіграє Олександр Прищепа, а його дружину Вілену – актриса київського “Молодого театру” Вікторія Ромашко.
Режисери-постановники стрічки – Станіслав Гуренко та Андрій Алферов, автори сценарію – Олександр Качан, Андрій Алферов та Владислав Мицовський. Продюсери – Андрій Осипов і Юрій Калиновский, генеральний продюсер – Олександр Омельянов. Виробництво – кінокомпанія JOYFILMS за підтримки Держкіно й УКФ та у партнерстві з Одеською кіностудією.
Прем’єра психологічної драми “Дисидент” запланована на осінь 2022 року.
Довідково. В 17 років Василь Макух вступив до лав УПА, пораненого в бою з радянськими прикордонниками в 1946 році його піймали, суд з вироком не забарився: 10 років каторги в сибірських концтаборах. На волю вийшов у 1956 році, але волі не було: постійно перебував під наглядом радянських спецслужб.
Василь Макух прагнув привернути увагу сучасників до підневільної русифікованої України, до окупованої радянським режимом Чехословаччини. 5 листопада 1968 року на Хрещатику він облив себе бензином і підпалив. Охоплений вогнем, мов живий смолоскип, Василь Макух біг центром Києва, безстрашно вигукуючи гасла: «Хай живе вільна Україна!», «Геть окупантів!». Василя Макуха піймала міліція, намагалась загасити вогонь, але було пізно: Василь Макух впав і вже до тями не приходив. Цей епізод відтворенйи у фільмі про Василя Стуса.