До Дня Соборності українці створюють перший в історії України віртуальний ланцюг, який з’єднає Київ і Сімферополь.
21 січня 1990 року українці збудували один із найбільших живих ланцюгів в історії – “Українську хвилю”. Тоді понад мільйон людей вийшли між Києвом та Івано-Франківськом, щоб відсвяткувати 71-шу річницю Соборності України.
“Сьогодні, коли випробовується єдність нашого народу, українці зможуть вписати нові сторінки в її історію. І хоча Ланцюг Соборності традиційно поєднував Схід та Захід, цього року він повинен поєднати Україну там, де її намагаються розділити, – між Києвом та Сімферополем”, – йдеться на сайті акції.
Акція розпочалася 21 січня. Щоб стати у Ланцюг, достатньо авторизуватися на сайті “Ланцюг Соборності” за допомогою соцмереж або пошти. Звідти автоматично підтягнеться аватарка і стане наступною в черзі із тисяч аватарок інших учасників, що мають метр за метром вишикуватись на 1058 кілометрів маршруту.
Ланцюг 5 разів символічно перетне Дніпро: на мосту Патона, де традиційно будували живий ланцюг єдності кияни, біля Черкас, Кременчука, у Дніпрі та Запоріжжі.
“В День Соборності через COVID-19 ми не зможемо традиційно взяти одне одного за руки. Але відтепер для єдності немає обмежень і відстань не має значення. Значення має лише наше прагнення бути разом – в одній соборній Україні”, – повідомляють організатори акції.
Станом на ранок 22 січня до віртуальної акції приєдналося майже 13 тисяч учасників.
День Собоорності України відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу.
“Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”, – йшлося у зачитаному в центрі столиці універсалі.
Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.
Однак у 2011 році воно було скасоване й натомість встановлено День соборності і свободи України. А вже у 2014 році президентським указом свято було відновлено як День соборності України.
21 січня 1990 р. патріотичні сили організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України. Основне русло суцільним ланцюгом починалося в Івано-Франківську від Центрального народного дому (вул. Шевченка, 1) і тягнулося до Стрия, де приєднувалося незначне відгалуження з поодиноких учасників із закарпатського напрямку. Зі Стрия живий шерег прямував до Львова, звідти — до Тернополя. Далі маршрут проходив через Рівне, Житомир — і до Софійської площі в Києві. За різними оцінками, участь в акції взяли від 0,5 до 3 мільйонів українців.
Цього дня також прийнято згадувати іншу знакову подію, яка відбулась рівно роком раніше, – 22 січня 1918 року. Йдеться про прийняття IV Універсалу Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.