fbpx

У Добровлянах відреставрують старовинну церкву. ФОТО

Культура 15:16, 14.08, 2020
НА ФОТО: Церква Воскресіння Христового у Добровлянах - пам'ятка архітектури місцевого значення

У селі Добровляни Тисменицького району планують реставрувати греко-католицьку церкву Воскресіння Христового ХІХ століття. Нею зацікавилась команда архітекторів-волонтерів, розповів Суспільному тимчасово виконуючий обов’язки головного архітектора Івано-Франківська Артур Прокіпчук.

Артур Прокіпчук дізнався про церкву від сільського голови Добровлян. Оскільки село погодилось увійти до складу Франківської ОТГ, то для реставрації храму буде легше зробити необхідну документацію, каже він. Церква Воскресіння Христового є пам’яткою архітектури місцевого значення. Її збудували у 1848-му, у рік скасування кріпацтва на Галичині.

церква у Добровлянах
Церкву Воскресіння Христового збудували у 1848-му році, фото: Артур Прокіпчук
церква у Добровлянах

“Немає штукатурки, залишились голі мури – кам’яні блоки перекладені та, на жаль, повністю потріскані. Тут треба буде з спеціалістами розмовляти: чи треба буде їх перекладати, чи буде ще моливість посилити, щоб зберегти самі ці мури. Хоча на перший погляд (я не спеціаліст-конструктор), але воно так плачевно виглядає”, – розповідає Артур Прокіпчук.

церква у Добровлянах
У 2007-му храм постраждав від пожежі, фото: Артур Прокіпчук

Ініціатива з відновлення сакральної споруди – волонтерська. Разом із Артуром Прокіпчуком нею зацікавились архітектори Андрій Савчук і Назар Іллюк. Вони зробили попередні обміри об’єкта.

церква у Добровлянах
Ініціатива з відновлення сакральної споруди – волонтерська. Наразі архітектори обміряли пам’ятку, фото: Артур Прокіпчук

“Наскільки я знаю, реставрувати її ніхто не брався. Якщо не помиляюсь, у 2007-му церкву зруйнувала пожежа і з того часу вона у такому стані. Пройшло вже 13 років, і це, напевне, перша спроба реставрувати церкву і побажання виготовити документацію”, – каже архітектор Артур Прокіпчук.

За його словами, говорити про кошторис проєкту ще рано. Спершу слід перевірити стан фундаментів і визначитись, як їх укріпити. Далі – зайнятися стінами та перекриттям.

“Первинно була думка осучаснити церкву – зробити скляний верх (відновити у тих самих формах, але просто скло), щоб вона набула якоїсь цікавинки. Але наразі це тільки ідеї і слова…” – говорить Артур Прокіпчук.

Нагадаємо, Івано-Франківська міська рада у 2019 році уклала угоди про співробітництво з низкою сільських рад, згідно з якими села взамін за кошти з міського бюджету відмовлялися приєднуватися до будь-якої іншої ОТГ, крім Івано-Франківської. Серед інших таку угоду уклали і з Добровлянами. Вона передбачала надання селу 100 тис грн з бюджету Івано-Франківська на ремонт церкви.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: