З початком сезону польових робіт на Прикарпатті у Тлумацькому районі почали масово гинути бджоли. Пасічники пов’язують це із обробкою полів пестицидами.
Голова Спілки пасічників Прикарпаття Іван Юсько розповідає, що наша область проти інших цьогоріч постраждала чи не найменше. Однак поодинокі збитки були.
Найбільше, зі слів головного бджоляра області, цьогоріч на Франківщині постраждали Снятинський, Городенківський і Тлумацький райони.
Два випадки в селах Тлумацького району зафільмували пасічники.
Отруєння бджіл в селі Попелів 13 травня.
Пасіка Сергія Ракетчука у селі Попелів Тлумацького району налічує 350 сімей, пише Репортер. Чоловік розповідає, що цьогоріч його бджіл потруїли вже вчетверте за останні 10 років. І навіть той факт, що пасіка зареєстрована офіційно, не дає гарантій на виплату компенсації. Реальні гроші за завдану шкоду чоловік бачив лише один раз – вісім тисяч із потрібних 50 тис. грн.
«Цього року потруїли так, що відмерла навіть та бджола, яка переробляла мед, – скаржиться пасічник. – Ви уявіть, коли я цілий сезон працював біля неї, а в один день приходжу – і все під ногами хрустить мертвими бджолами. Збитку – на 100 тис. грн. Почали труїти ще в п’ятницю, 8 травня, я у вихідні не працював, тому біду помітив лише в понеділок та одразу викликав поліцію. Написали акт, взяли бджоли на дослідження».
Однак навіть у самій процедурі оформлення доказів, за його словами, є купа помилок. Пан Сергій каже, районна ветеринарна служба по питаннях пасічників взагалі не працює.
Вимерла пасіка і в його товариша Василя з сусіднього села Остриня, щоправда, той має менше господарство – 200 вуликів. Чоловік навіть не знайшов часу з нами поговорити, вибачався, бо якраз рятував своїх бджіл.
Сергій Ракетчук розповідає, що така сильна «потруйка» шкодить не тільки бджолі, а й меду, який теж наповнюється пестицидами. Вживати його в чистому вигляді категорично не можна. Весь мед треба скачати й переробити.
Чоловік вважає, що єдиний вихід з ситуації – використання санкціонованих державою хімікатів і постійний контроль.
«Жодна система оповіщення не спрацює, якщо сильна отрута, – пояснює він. – Навіть діти в навколишніх селах через те мають діарею, а що говорити про бджолу, вона все перша відчуває. Фермери на папері пишуть одні «труйки», а заливають в техніку зовсім інші, дешевші й токсичніші”.
Голова пасічників Прикарпаття Іван Юсько підтримує ідею системи єдиного оповіщення «бджолярі-аграрії», хоч розуміє, що це зробити майже нереально.
«Минулого року наша спілка підписала меморандум з агрохолдингом «Ґудвеллі», за яким компанія зобов’язується сповіщати нас про всі кроплення полів, які можуть нести загрозу для бджільництва, – говорить Іван Юсько. – Але це одиничний випадок на всю Україну, коли великий холдинг йде назустріч бджолярам. Ми щороку ініціюємо проведення круглих столів на початку сезону, та аграрії здебільшого до того ставляться зверхньо, а інколи й зовсім ігнорують».
Всі пасічники, з якими говорили журналісти, налаштовані досить радикально. Кажуть, якщо іншого впливу на аграріїв не буде – готові навіть палити поля, щоб достукатися.
Наступного тижня 28 травня об 11:00 відбудеться онлайн-семінар для пасічників від Мінагрополітики. Під час заходу буде представлений алгоритм взаємодії пасічників з аграріями та органами місцевої влади для попередження та недопущення випадків масового отруєння бджіл.
Представники територіальних органів Держпродспоживслужби розкажуть про вжиті заходи в регіоні щодо попередження випадків отруєння, інформує ОДА.
Контактна особа – Сергенюк Уляна Михайлівна (моб. тел. 0502028863)