fbpx

У франківській лікарні відкрили кабінети для відновлення ментального здоров'я

Суспільство 15:58, 05.05, 2025

У Центральній міській клінічній лікарні Івано-Франківська відкрили спеціально облаштовані кабінети для відновлення ментального здоров’я. Тут надають допомогу як військовим, так і цивільним пацієнтам. Окрім занять медичного спрямування, проводять різноманітні терапії, майстер-класи, аби сприяти якнайшвидшому одужанню та соціалізації пацієнтів, пише КУРС з посиланням на сайт міського голови.

Пацієнти, які вже проходять реабілітацію, позитивно відгукуються про якість допомоги та умови перебування у відділенні.

Володимир Томач, який починав службу в Івано-Франківській авіації, а потім перевівся у 77 десантно-штурмову бригаду, отримав поранення руки та ноги. Він задоволений швидкістю відновлення та роботою персоналу, а також відзначає користь від заходів для психологічного розвантаження.

“Рухливість руки відновилась тижнів через два. Досить мені сподобалось лікування. Персонал тут приємний. Я любитель таких ігор, де треба голову відключити, трохи розвантажитись. На мою думку, в кожному місті мають бути, в усякому разі зараз є така потреба в реабілітаційних центрах”, – каже військовий Володимир Томач.

Військовослужбовець 93 бригади “Холодний Яр” Ігор Протас проходить реабілітацію після ампутації правої кінцівки. Він відзначає ефективність фізичної терапії та важливість перебування у середовищі побратимів для соціалізації.

“Тут досить класні фізіотерапевти, ерготерапевти, дуже сильно допомогли. Як бачите, після двох місяців після ампутації я вже ходив на протезі. Зараз це п’ятий місяць, як я на протезі, і я вже можу бігати. Буквально за перший місяць я вже ходив не кульгаючи. А щодо арттерапії, на мою думку, це допомагає відновлюватись. Хлопці сміються, діляться своїми історіями життєвими, ну не дуже приємними, але це реалії життя такі… Ми всі перебуваємо у своєму середовищі, спілкуємось про свої теми. Це соціалізація, вливаємося в суспільство вже адаптованими. Дуже гарно впливають такі заходи, це супер, що вони відкриваються в лікарнях, госпіталях”, –  говорить військовослужбовець Ігор Протас.

За словами завідувача відділення реабілітації та відновного лікування ЦМКЛ Михайла Кобзея, тут пацієнти можуть оздоровлюватись, зосередившись на процесі відновлення в комфортних умовах.

«Реабілітацію ми надаємо як військовим, так і цивільним. Цивільним після перенесених ішемічних інсультів, травм, заміни кульшових суглобів, а також і військовим – після мінно-вибухових травм, інших захворювань. Команда складається з фізичних терапевтів, ерготерапевтів, психологів, терапевтів мовлення. Ми маємо три психологи, три терапевти мови і мовлення, які працюють індивідуально з кожним пацієнтом, і ми зробили кабінети і простір, щоб вони могли в спокої посидіти, обговорити і спланувати майбутнє та відновитися. Ми запрошуємо військовослужбовців з дружинами, родинами, дітьми проводити вільний час і дозвілля в цих приміщеннях», – розповідає завідувач відділення реабілітації та відновного лікування ЦМКЛ Михайло Кобзей.

Особлива увага тут приділяється психологічній підтримці, що є критично важливою для військових та цивільних, які пережили травматичний досвід. Психологи активно використовують різноманітні методи, включаючи арттерапію, щоб допомогти пацієнтам у новому комфортному просторі.

“Ми як психологи працюємо з усіма військовими, які є у нас. Ми проводимо інтерв’ю, бесіди, консультуємо, надаємо рекомендації, проводимо також різні арттерапії, залучаємо їх до цього, щоб хлопці не відчували себе самотніми. Наша підтримка може проявлятися в тому, що ми показуємо їм, що вони нам потрібні, що ми їм вдячні за те, що вони роблять. Намагаємось залучати їх до різних дійств, щоб вони відчували цю підтримку і любов до них: ходимо в драмтеатр, в кінотеатр, проводимо різні арттерапії. Під час арттерапії військові більш відкриваються. Сьогодні теж у нас відбувається арттерапія і військові розмальовують футболки. Ми збираємо їх у таке їхнє тісне коло, де вони один одного розуміють і можуть одне з одним поділитися, бо це люди, які бачили і знають те саме, що й вони”, – наголошує психологиня Христина Бенько.

Нові кабінети також покращують умови для роботи терапевтів мови та мовлення, які допомагають пацієнтам з порушеннями комунікації та ковтання. Ці проблеми часто виникають після інсультів та черепно-мозкових травм і вимагають тривалої індивідуальної терапії у спокійній обстановці. 

“Наші пацієнти – це в основному люди після інсультів, також після черепно-мозкових травм, які втратили частково чи повністю здатність говорити, розуміти мову, мають проблеми з голосом або ковтанням. Це є індивідуальна терапія, в залежності від того, яке порушення, які є суміжні порушення”, – зауважує терапевтка мови і мовлення Христина Грицко.

У цьому відділенні і кабінетах також буде надаватись психологічна допомога після перенесених інсультів, різних черепно-мозкових травм та інших захворювань. Пацієнти можуть записатися через кол-центр закладу охорони здоров’я і прийти за допомогою.

У ЦМКЛ від початку повномасштабного вторгнення пролікували понад 2200 пацієнтів-військових, з них 513 осіб – поранених. Цього року за 4 місяці проліковано понад 413 осіб – з них 26 поранених. Зараз у ЦМКЛ перебувають на лікуванні близько 60 військових, з них близько 25 поранених. 

Нагадаємо, в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні створять Центр ментального здоров’я.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: