Переселенка з Херсона Лілія Козлова у Франківську відновила своє кондитерське хобі – готує крафтовий зефір і робить із нього квіткові композиції та букети. Її солодкі роботи розлітаються Україною і по світу.
До Франківська Лілія з родиною приїхали в лютому минулого року, коли її рідне місто було окуповане. “Ми тут тимчасово”, – підкреслює вона в розмові з КУРСом.
“Думали, що їдемо з Херсона на два тижні, – пригадує жінка. – Виявилося, що надовше. Зараз нам немає куди повертатися – дім, де ми жили, частково зруйнований, його розбив “град”, там немає ні тепла, ні світла, ні води”. Так само пошкоджений дім батьків у рідній Чорнобаївці. “Треба дуже багато відновлювати”, – каже Лілія.
Тридцятирічна жінка – вчителька за фахом. Викладає мистецтво у Херсонській школі-гімназії №56, зараз працює дистанційно. “Я – творча, завжди була творчою, – говорить Лілія. – Завжди пробувала себе в різних видах мистецтва”.
Крафтовий зефір спочатку був для Лілії Козлової мистецьким хобі – така собі кондитерська скульптура.
Почала готувати зефір удома, коли стала мамою. Спершу робила смаколики для своєї донечки та близьких. Без штучних барвників, ароматизаторів та інших добавок, всі складники – натуральні: фруктово-ягідне пюре, цукор, агар, яєчний білок, вода. Фруктово-ягідні пюре також готувала і зараз готує власноруч.
“Менший вміст цукру, ніж у магазинному зефірі, дозволяє розкрити справжній смак як зефіру, так і фруктів та ягід”, – розповідає майстриня.
Спочатку навчилася формувати класичний зефір, потім взялася за квіткові композиції – бутони і відкриті квіти. Успіхами ділилася в Інстаграмі.
За три роки херсонці засмакували її рукотворну смачну красу. Перед початком великої війни Лілія вже готувала авторський крафтовий зефір для кількох кав’ярень та на замовлення.
Після переїзду до Франківська була пауза – коли плела маскувальні сітки, травмувала руку. Але кілька місяців лікування стали часом загального відновлення. І торік влітку Лілія повернулася до улюбленої справи.
Херсонці у Франківську радо вітали і підтримали замовленнями. Невдовзі по зефірні букети почали звертатися земляки, які переїхали до інших міст України, та з-за кордону. “Зараз у мене замовляють зефір франківці і херсонці по всьому світу”, – радіє Лілія. А ще майстриня співпрацює з херсонськими кав’ярнями – у Франківську та в інших містах.
У Франківську крафтовий класичний зефір від Лілії Козлової завжди є в херсонській кав’ярні “Грейн”, що на Галицькій, 29.
Зефірні букети і квіткові композиції майстриня, як і раніше, складає тільки на замовлення. Тюльпани, піони, хризантеми, троянди.
“Кругла коробка з квітковою композицією – це хіт по всій країні і за кордоном”, – демонструє вона.
Лілія пояснює, що її зефірна флористика – цілком ручна робота, на її виготовлення вона витрачає втричі більше часу, ніж на класичний зефір.
“Півтори години – щоби висадити квіти, – послуговується професійною лексикою майстриня. – І ще не менше 15 годин потрібно, щоби зефір дозрів – він мусить висохнути. На другу добу зазвичай я вже збираю композицію”.
Рідні Лілії підтримують її у кондитерській творчості і часто є першими дегустаторами зефірів нових смаків. А смаків у колекції херсонської майстрині більше десятка. “Поки що”, – додає, посміхаючись.