fbpx

У Франківську ідентифікували і повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом

Суспільство 20:45, 06.07, 2021

Шість мацев (єврейських надгробків), знайдених раніше серед будівельного сміття в Івано-Франківську, перевезли на єврейське кладовище.

У Франківську ідентифікували і повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом 1
Фото – Марина Сєдова.

Про це редакцію JewishNews повідомила Марина Сєдова, яка виявила надгробки.

Вона зазначила, що досить багато часу зайняли переговори з державними та комунальними органами, щоб правильно оформити перевезення.

Спочатку організували невелику пошукову експедицію, в результаті якої знайшли і відкопали п’ять мацев. Під час другого виїзду знайдені надгробки перемістили на рівну поверхню до дороги, крім того, цього разу була виявлена ​​ще одна мацева.

У Франківську ідентифікували і повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом 2
До експедиції долучилися активісти ГО “СТАН”

Найбільшу мацеву знайшли під час того, як виносили менші, вона була повністю в землі, і фактично її відкопали. За словами учасників робіт, вона важить не менше 400 кілограмів.

У Франківську ідентифікували і повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом 3
Фото – Марина Сєдова

Найбільший надгробок являє собою чоловічу мацеву з зображеннями корони, левів і глечика.

Сім чоловіків витягували мацеви. Вони надзвичайно важкі, потрібно було докласти великих зусиль. У якийсь момент до роботи приєдналися два жителі села.

Для того щоб перевезти мацеви на кладовище, використали евакуатор з краном-маніпулятором.

Зараз ведуться переговори про організацію професійних пошукових робіт на території, де були знайдені мацеви, за допомогою Комунального підприємства «Пам’ять».

У Франківську ідентифікували і повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом 4
Фото – Марина Сєдова

Ініціатором повернення мацев на кладовище стала студентка Києво-Могилянської академії Марина Сєдова, співорганізатором – громадський активіст Максим Мурзов. До події долучилися активісти Молодіжної організації «СТАН», а також дуже багато небайдужих людей. Фінансову підтримку в перевезенні зробила Об’єднана єврейська громада України.

За словами рабина Мойше Лейб Колесника, ці мацеви раніше перебували на Новому єврейському цвинтарі, який розташований за міським озером. Після 1967 року, коли цей цвинтар закрили для поховання, звідти почали брати мацеви для того, щоб використовувати їх в якості будівельного матеріалу.

Перші поховання на Новому єврейському цвинтарі датуються 1926 роком. На кількох з цих мацев вдалося ідентифікувати роки поховання: 1926, 1934 і 1939. Крім того, вдалося ідентифікувати імена трьох померлих: Ейдель Бергман, Цивье Семель і Ребекка Гехт. За інформацією з метрик, всі три жінки жили і померли в Станіславові (сучасна назва міста – Івано-Франківськ).

У Франківську ідентифікували і повернули на цвинтар єврейські надгробки, знайдені за містом 5
Фото – Марина Сєдова

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: