В одній із майстерень Івано-Франківська виготовляють ремені ручної роботи для українських військових.
Виробництво налагодили одразу після початку повномасштабної війни, розповіла Суспільному співзасновниця майстерні Марта Кондрин.
Окрім звичних поясів, майстрині створюють й ремені для зброї та чохли для саперних лопат. Загалом воїнам на фронт відправили вже 254 вироби.
Виготовляють ремені для українських бійців у невеликій мануфактурі. Марта Кондрин каже, що після початку повномасштабного вторгнення рф команда почала задумуватися над тим, як допомогти війську та які вироби зможуть виготовляти швидко та якісно. Тоді до них звернулися волонтери та військові з проханням розробити спеціальні паски.
“Ми побачили, що запити були, що деякі волонтери купляли ці ремені за кордоном. Потрібно було їх багато та швидко. Ми подумали: для чого купляти за кордоном, якщо це те, що ми можемо виготовляти тут”, — розповідає Марта Кондрин.
Майстрині Тетяна та Анна пояснюють, що ремені для військових відрізняються від тих, якими люди користуються в повсякденному житті. Їх виробляють з міцної ремінної шкіри. Окрім того, вони — ширші та з пряжками, які мають дві точки.
“Таким чином навантаження розподіляється правильно, а ремінь не скручується і може витримувати вагу. Військові на нього навішують і ножі, і магазини, і аптечки, і дуже багато штук. Тобто він має бути дійсно міцним”, — говорить керівниця майстерні Тетяна Щебельська.
Раніше до виробництва долучалися всі охочі. Часто для виробів люди приносили шкіру, яка була в них вдома. Зараз ремені виготовляють дві майстрині. Спочатку над одним паском вони працювали до двох годин. Але, кажуть, упродовж кількох місяців удосконалювали свою роботу та зараз один пасок виготовляють протягом 20 хвилин.
“Коли ми робимо не один ремінь, а одразу багато, то це дуже оптимізує роботу. Ми ділимо етапи, тобто хтось ріже смужки, хтось робить отвори, хтось встановлює фурнітуру”, — розповідає Тетяна Щебельська.
Усі вироби майстрині виготовляють власноруч, а фурнітуру робить франківський ювелір.
“У нас виникла ситуація, що, по-перше, імпорт зупинився і виробники підвищили ціну на пряжки утричі. Було дійсно дорого. Ми шукали людину, яка б могла нам робити ці пряжки. І таку людину знайшли в Івано-Франківську. Це наш місцевий виробник, ювелір, який вручну відливає надзвичайної якості латунні пряжки. Ми їх використовуємо”, — говорить співзасновниця майстерні Марта Кондрин.
У майстерні виготовляють і триточкові ремені. Це спеціальні паски для зброї з багатьма функціями, які можна підлаштувати під будь-який автомат. Майстрині кажуть, що отримали багато відгуків від бійців, які розповіли про те, як вони використовують ці пояси.
“Триточковий ремінь класний тим, що його можна використовувати як двоточковий. І можна перейти на одноточковий. Якщо мені треба автомат скинути або він заплутався, а я лежу та не можу його через голову зняти, то я можу його швидко скинути”, — розповів один з українських військовослужбовців.
Співзасновниця майстерні Марта Кондрин каже, що саме бійці допомагають створювати зручні паски. Дизайн ременів майстриням допоміг розробити франківський військовий, а відгуки, які отримують з передової, допомагають вдосконалювати вироби.